Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaishakkeri Lauri Love HS:lle luovutuspäätöksestään, joka voi johtaa jopa 100 vuoden tuomioon: ”Tilanne on hyvin pelottava”

Lauri Love lauloi The Clashin kappaletta "Police and Thiefs" ennen oikeudenistuntoa Westminter Magistrate Courtin edustalla Lontoossa 29. kesäkuuta 2016.
Lauri Love lauloi The Clashin kappaletta "Police and Thiefs" ennen oikeudenistuntoa Westminter Magistrate Courtin edustalla Lontoossa 29. kesäkuuta 2016.Lehtikuva
Julkaistu 15.11.2016 15:13

MTV UUTISET

Suomalais-britannialainen hakkeri Lauri Love odottaa edelleen mahdollista luovutustaan Yhdysvaltoihin. Love kertoi tiistaina Helsingin Sanomille suhtautuvansa tulevaisuuteensa optimistisesti, vaikka hän pitääkin tilannettaan pelottavana.

Britannian sisäministeri Amber Rudd allekirjoitti maanantaina suomalaistaustaisen hakkerin luovutusmääräyksen Yhdysvaltoihin.

Lovella on nyt kaksi viikkoa aikaa valittaa määräyksestä. Lovea tukevan Courage-säätiön vt. johtaja Sarah Harrison kertoi tiistaina julkaistussa tiedotteessa, että Love valmistelee parhaillaan valituslupa-anomusta yhdessä avustajiensa kanssa. 

Love on itse kommentoinut tilannettaan Helsingin Sanomille. Vaikka luovutusprosessi on miehen mukaan pelottava, hän on kuitenkin toiveikas oikeudenkäynnin lopputuloksen suhteen.

– Tilanne on hyvin pelottava ja huonontunut aiemmasta. Mutta olen toiveikas, että saamme valitusluvan ja toivottavasti myös voitamme oikeudenkäynnin, Love kertoi Helsingin Sanomien haastattelussa.

Helsingin Sanomien mukaan Love on anonut tukea myös suomalaisviranomaisilta. Lehden mukaan Loven toiveena on, että Suomen ulko- tai oikeusministeriö voisi vaikuttaa brittiviranomaisten tekemään luovutuspäätökseen.

Käsittely jatkuu mahdollisesti ensi keväänä

Lovea tukeva Courage-säätiö julkaisi tiistaina tiedotteen, jonka mukaan Loven oikeustaistelu luovutuspäätöstä vastaan jatkuu mahdollisesti ainakin vielä ensi keväänä. Se edellyttää kuitenkin sitä, että Lovelle myönnetään lupa valittaa viimeisimmästä luovutuspäätöksestä.

Säätiön mukaan Love saattaa valittaa luovutuspäätöksestään jatkossa aina Iso-Britannian korkeimpaan oikeuteen sekä Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen asti.

– Olen tyrmistynyt siitä, että Lauri Loven luovutuspäätös hyväksyttiin, sillä se on hänelle harmillinen ja hänen ihmisoikeuksiaan vastaan. Sisäministerin päätös vahvistaa yksipuolista sopimusta, joka jättää Britannian kansalaiset ilman kunnollista suojaa Yhdysvalloista tulevia syytteitä vastaan, säätiön vt. johtaja Sarah Harrison kommentoi Loven tapausta tiistaisessa tiedotteessa.

Courage-säätiön mukaan Loven edustajat olivat vedonneet sisäministeri Ruddiin ennen luovutuspäätöksen allekirjoittamista. Heidän mukaansa Lovea ei tulisi luovuttaa Yhdysvaltoihin ihmisoikeuskysymysten vuoksi.

Säätiön mukaan myös 114 Britannian parlamentin jäsentä on allekirjoittanut Yhdysvaltain presidentti Barack Obamalle suunnatun vetoomuksen, jossa pyydetään luovutusvaatimuksen purkamista.

Britannian sisäministeriö on kuitenkin kommentoinut, että luovutukseen liittyvät seikat ole diplomaattinen kysymys, vaan ainoastaan oikeusasteiden päätettävissä.

Lovea odottaa mahdollisesti jopa lähes 100 vuoden tuomio

Lovea syytetään Yhdysvalloissa tietomurroista muun muassa liittovaltion keskusrikospoliisi FBI:n, keskuspankin sekä avaruushallinto Nasan tietojärjestelmiin vuosina 2012 ja 2013.

Mikäli Love luovutetaan Yhdysvaltoihin, häntä odottaa pitkä, mahdollisesti jopa lähes 100 vuoden mittainen vankeustuomio.

Loven puolustus on vastustanut luovutusta muun muassa miehen terveydentilaan vedoten. Loven kerrotaan kärsineen muun muassa masennuksesta ja astmasta. Hänellä on lisäksi Aspergerin oireyhtymä.

Love on itse kertonut aiemmin pelkäävänsä kuolevansa, mikäli hänet passitetaan yhdysvaltalaiseen vankilaan.

Lisää aiheesta:

Julian Assange on julistettu vapaaksiWikileaks: Assange vapautunut vankeudesta Assange sai luvan jäädä toistaiseksi BritanniaanAssange saa tietää mahdollisesta luovutuksestaan vasta USA:n presidentinvaalien jälkeenLuovutetaanko suomalais-brittiläinen hakkeri Lauri Love Yhdysvaltoihin, missä häntä uhkaa 99 vuoden vankeus? Ratkaisu askeleen lähempänä huomennaOdottaako suomalaistaustaista hakkeria vuosikymmenten vankeustuomio? Tällainen on Lauri Loven tausta
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 23:04
    Hävittäjät

    Trump: Yhdysvallat aikoo myydä F-35-hävittäjiä Saudi-Arabialle

  • 21:23
    Kulttuuri

    Kaksi Bachin nuoruudenajan urkukappaletta julki Saksassa

  • 21:04
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump käänsi kelkkansa Epstein-skandaalissa: Maga-liike sekaisin

  • 20:37
    Ukrainan sota

    Huvittava hetki presidentti Stubbin tiedotustilaisuudessa – kuittaili ja poistui: "Hyvä yritys"

  • 20:04
    Puola

    Puolan syyttäjä: Rautatiesabotaasi oli ulkomaisen tiedustelupalvelun tekemä