Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiset ovat puhuneet – HS-gallup: Äitiyspakkauksen nimeä ei tarvitse muuttaa

Julkaistu 07.12.2017 05:57

MTV UUTISET-STT

Valtaosa suomalaisista on sitä mieltä, ettei äitiyspakkauksen nimeä tarvitse muuttaa, ilmenee Helsingin Sanomien kyselystä. Kyselyyn vastanneista 64 prosenttia katsoo, ettei nimen muuttaminen ole lainkaan tarpeellista. Noin joka neljännen mielestä muutos ei ole kovin tarpeellinen.

Nimenmuutosta puolestaan kannatti vain kahdeksan prosenttia vastaajista. Eniten muutosta kannattivat alle 40-vuotiaat sekä vasemmistoliittolaiset ja vihreät.

Kela kerää parhaillaan ehdotuksia äitiyspakkauksen uudeksi nimeksi. Kelan teemasivuilla voi ehdottaa pakkaukselle joko uutta nimeä tai kannattaa nykyistä. Kela käynnisti nimiehdotuskampanjan marraskuussa, ja ehdotuksia voi esittää vuoden loppuun.

Kela luovuttaa nimikampanjassa kerätyt ehdotukset perusteluineen sosiaali- ja terveysministeriölle. Aloite nimen rukkaamiseen tuli perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikolta (kesk.), HS kirjoittaa.

Kantar TNS haastatteli reilut 1 100 suomalaista marraskuussa. Virhemarginaali on 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

USU: Kansalaiset tyrmäävät poliittiset virkanimityksetYlen kysely: Suurin osa suomalaisista kannattaa liikkumisrajoituksia pahimmille koronavirusalueilleUutissuomalainen: Puolet suomalaisista haluaisi lykätä oppivelvollisuusuudistusta koronan takiaUutissuomalainen: Alle puolet kannattaa alaikäisten turvapaikanhakijoiden ottamista Kreikan pakolaisleireiltä Nyt se on päätetty: Äitiyspakkaus on edelleen äitiyspakkaus – näitäkin nimiä ehdotettiinPitäisikö äitiyspakkauksen nimeä muuttaa? Kela pyytää kansalaisilta nimiehdotuksia: "Toivomme hyvää ja vilkasta keskustelua"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:18
    Sanna Marin

    Sanna Marin esiintyy yleisölle ja tapaa mediaa – katso suorana kello 17.25

  • 13:52
    Lähi-itä

    Palkittu kohututkija paljastaa, miten hänet on yritetty hiljentää: "Likaisille konsteille ei pidä antaa tilaa"

  • 12:06
    Sää

    Säässä tyly kahtiajako – lämpötiloissa yli 20 asteen ero!

  • 10:58
    Talous

    Pakoteasiantuntija: Teboil-kaupat peruuntuivat Putin-kytköksen vuoksi

  • 10:28
    Sauli Niinistö

    IL: Presidentti Niinistö sanoo varoittaneensa valtiojohtoa "kovista ja suurista ratkaisuista" jo joulukuussa 2021