Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisen korkeushypyn superlupaus: "Samanlaisella reseptillä kun jatkaa, niin Tokion olympialaisissa ollaan Euroopan kärkeä"

2:07Junnila haluaa EM-finaaliin
Julkaistu 25.07.2018 23:01

Feliks Heikkinen

Ella Junnilalla on nyt edessään ensimmäiset aikuisten arvokisat. Hän on mukana Suomen joukkueessa yleisurheilun EM-kilpailuissa. 

Videolla Tulosruudun Ella Junnilan haastattelu Kalevan kisoista.

– Lähden hyppäämään sinne omaa parasta kisaani. Karsintarajoja en ole vielä nähnyt, mutta se suurin tavoite on kuitenkin päästä finaaliin. Se nähdään sitten siellä, Junnila sanoo MTV Sportin haastattelussa.

Junnila varmisti paikkansa kisoissa hyppäämällä heinäkuun alussa alle 22-vuotiaiden Suomen ennätyksen 192. Tulos ylitti kisarajan kahdella sentillä, ja jäi Suomen ennätyksestä sentin.

LUE MYÖS: Suomalaisen yleisurheilun superlupaukselle hyviä uutisia – pääsee osallistumaan vaivoitta EM-kisoihin

Euroopan tilastoissa tuloksella yltää sijalle 14. Junnila uskoo nousevansa Euroopan huipulle pian.

– Tuossa tuli pari kautta takaperin vähän hitaampi kehitysjakso, hyppy ei oikein lähtenyt nousuun. Nyt olen kehittynyt hyvin. Uskon, että jos samanlaisella reseptillä jatkaa, niin ollaan Tokion olympialaisten aikaan Euroopan kärjessä, Junnila toteaa.


Entisen huippu-urheilijan Ringa Ropon tytär on korkealle tähtäävä nuori nainen, joka haluaa päästä opiskelemaan valtiotieteitä yliopistoon. Yleisurheilun puolella hän tavoittelee sitä kaikista kirkkainta.

– Minulla on ollut pitkään se haave, että voittaisin olympialaisissa. Ei mitään sen ihmeellisempää. Haluan kehittyä ja ulosmitata sen kaiken oman osaamiseni ja kykyni, Junnila kertoo. 

Junnila nähdään seuraavan kerran tositoimissa, kun 8. elokuuta hypätään EM-kisojen korkeuden karsinta.

Lisää aiheesta:

17-vuotiaalta korkeushyppysensaatiolta kovaa puhettaSaga Vannisen ennätyksen murskannut huippulupaus lataa viileän tavoitteen – "Mahdollisimman korkea"Nuorten EM-mitalisti Ella Junnila rauhoittelee ympärillä pyörivää keskustelua – "Sitä on vähän turhaan paisuteltu"Ella Junnila leikittelee Suomen ennätyksillä – näkymät edessä ovat hurjat: "Siinä on vielä paljon petrattavaa"Viime kesän korkeushyppysensaatio Ella Junnila asettaa riman korkealle opiskeluissakin: "Se olisi aika coolia"Kolmiloikkaaja Simo Lipsanen jahtaa menestystä EM-kisoista – "Oman ennätyksen voi asettaa tavoitteeksi"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • Eilen07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos