New Yorkissa asuva Angelika Kallio asui ennen yhdeksän miljoonan dollarin arvoisessa kodissa, jossa kävi päivittäin siivoojat.
Suomalainen Angelika Kallio, 47, teki läpimurtonsa huippumallina 1990-luvulla, kun ikoninen, jo edesmennyt muotisuunnittelija Karl Lagerfeld otti hänet mallistonsa keulakuvaksi. Kallio oli aloittanut uransa tosin jo 14-vuotiaan kierrellen ympäri maailmaa.
– Mikään ei tullut ilmaiseksi, vaan minun piti tehdä paljon töitä urani eteen, Kallio kertoo.
LUE MYÖS: Angelika Kallio toi poikansa Suomeen – kuva
Kallio on halunnut opettaa pojalleen Maximolle myös saman periaatteen. Vielä ennen vuotta 2014 Kallio ja hänen poikansa asuivat yli yhdeksän miljoonan dollarin hintaisessa huoneistossa New Yorkissa, heillä oli oma hovikuski ja siivoojat kävivät päivittäin. Tilanne kuitenkin muuttui, kun Kallio päätti erota miehestään kiinteistömoguli Roy Stillmannista, ja jättää kaikki ylellisyys taakseen.
– Alkuun poikani oli onnellinen kun muutimme kahdestaan. Pian hän kuitenkin tajusi, että meillä ei ole enää ylellisyyksiä ja ne asiat eivät tule ilmaiseksi. Hän oli suorastaan hysteerinen. – Hän oli ja on edelleen vihainen minulle siitä, Kallio jatkaa.


