Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalainen ennätystehtailija kokeilee siipiään Timanttiliigassa – Antero Mertaranta uskoo uuteen ykkösaikaan: "Sillä voisi selvitä MM-finaaliin"

1:03Camilla Richardsson juoksi neljännen SM-kultansa – kylmä ilma häiritsi juoksemista:"Estetekniikka ei toiminut, mutta tulos oli ihan hyvä"Camilla Richardsson kommentoi uransa neljättä SM-kultaa Kalevan kisoissa 3. elokuuta. All Over Press
Julkaistu 17.08.2019 08:40
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Yleisurheilukauden Timanttiliigan 11. osakilpailu käydään Englannin Birminghamissa sunnuntaina. Suomalaisväriä tasokkaaseen kisaan tuo estejuoksija Camilla Richardsson. 

MAINOS

Koko Timanttiliiga-kausi C Morella!

Timanttiliigan Birminghamin osakilpailu C More Sport 1 -kanavalla sekä cmore.fi -suoratoistopalvelussa sunnuntaina 18.8. kello 16.00 alkaen.

Richardsson, 25, juoksee Timanttiliigassa ensimmäistä kertaa urallaan.  

C Moren selostaja Antero Mertaranta listaa alla Birminghamin kisapäivän kiinnostavimmat tärpit.

Naisten 3 000 metrin esteet

Camilla Richardsson on parantanut ennätystään useaan otteeseen tällä kaudella, ja tehnyt myös uuden ykkösaikansa 5 000 metrillä. Hän on tällä hetkellä ajalla 9.35,27 Euroopan tilastossa kymmenes. Ennätys on parantunut viime kaudesta noin seitsemän sekuntia, missä yhtenä isona osatekijänä on Jukka Keskisalon valmennus. 

Birminghamin kisassa on mukana viisi Richardssonia nopeampaa eurooppalaista juoksijaa. Nyt korostuu se, että Richardssonin pitää juosta omassa ryhmässään. Puolen tusinaa huippua menee omia menojaan, sitten on seuraava kategoria, mutta Camilla pystyy juoksemaan oikealla vauhdinjaolla oman ennätyksensä. Ja kun puhutaan uudesta ennätysajasta, niin sillä voi MM-kisoissa selvitä alkueristä finaaliin.  

Suomalaisurheilijoiden esiintyminen Timanttiliigassa ei ole jokapäiväistä, edellisenä estejuoksijana siihen pystyi Sandra Eriksson. Tämä on hieno saavutus Richardssonilta. Maailman huipputaso on tietysti valtavasti edellä, mutta Richardssonin tavoitteet liittyvätkin enemmän EM-kisoihin. 

Naisten 200 metriä

Tämä kilpailu tulee olemaan MM-kisojen pienoisfinaali. Sanon sen suoraan: mukana ovat kaikki muut MM-mitalistiehdokkaat paitsi Elaine Thompson. Viivalla ovat 300 metrin maailmanennätyksen juossut Shaunae Miller-Uibo, Dafne Schippers, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Marie-Josee Talou, Blessing Okagbare, Dina Asher-Smith. Nyt juostaan ensimmäisen kerran tällä kaudella alle 22 sekunnin, jos olosuhteet ovat kelvolliset.

Juttu jatkuu kuvan alla. GettyImages-1029857828 

Miesten keihäs

Ensinnäkin on mielenkiintoista nähdä missä kunnossa on tämän hetken maailman varmin ja paras heittäjä, Viron Magnus Kirt. Lisäksi koko Saksan MM-nelikko on paikalla, ja sieltä erityishuomio Johannes Vetteriin, joka on kilpaillut vain kerran tällä kaudella. Kovana jokerikorttina pidetään Keshorn Walcottia, joka on erinäisten arvioiden mukaan 90 metrin kunnossa. Se on murheellista, että suomalaisia ei kisassa nähdä.  

Suomen keihäsmiesten kermasta Oliver Helander, Toni Kuusela ja Lassi Etelätalo heittävät samana päivänä Espoossa. Kuusela ja Etelätalo taistelevat jaossa olevasta kolmannesta MM-paikasta Helanderin ja Antti Ruuskasen rinnalla. 

Lisää aiheesta:

Tulikuuma kattaus! Asiantuntijalta mehukasta puhetta huippuillasta – "Tosi kova"Yleisurheiluareenoiden ylivoimainen tähti hakee haamurajaa Timanttiliigan finaalissa – "Häntä ei voita MM-kisoissa kukaan"Pariisin Timanttiliigaan puhaltaa pyörremyrsky Pohjolasta – "Afrikkalaistähdetkin alkavat pälyillä jo ympärilleen"Timanttiliigassa tänään suomalainen valopilkku ja odotukset 23 vuotta vanhan ME:n rikkomisesta – "On niin kova porukka"Missä mennään ennen EM-kisoja? Sunnuntain Timanttiliigasta ja Kalevan kisoista suora vertailupohjaSprinttimatkan ME-aika vaarassa Timanttiliigassa – ennätysnaisella alla "hirvittävän kova tulos"
TimanttiliigaYleisurheiluUrheilu
Bahamalainen Shaunae Miller-Uibo on huippuiskussa.2018 Getty Images

Tuoreimmat aiheesta

Timanttiliiga
  • 30.8.10:15
    Yleisurheilu

    Mitä ihmettä? Timanttiliigassa poikkeuksellinen munaus – "En ole koskaan nähnyt tällaista"

  • 29.8.08:00
    Yleisurheilu

    Tommi Evilä äimistee Saksan keihäshirmun touhuja – povaa suomalaisille MM-menestystä

  • 28.8.22:54
    Yleisurheilu

    Noah Lyles runttasi väkisin voittoon

  • 28.8.21:58
    Yleisurheilu

    Femke Bol paineli kisaennätyksen – hurja putki sai jatkoa

  • 28.8.21:21
    Yleisurheilu

    Saksan keihäshirmulta hurja temppu!