Stubb kommentoi Venäjän iskuja Kiovaan: Putin ymmärtää vain yhtä asiaa

3:52imgKatso video: Venäjä iski Ukrainaan yön aikana yhteensä 629 lennokilla ja ohjuksella.
Julkaistu 28.08.2025 14:15(Päivitetty 28.08.2025 15:48)
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Venäjän yöllisissä iskuissa Kiovaan on kuollut ainakin 18 ihmistä. Heistä neljä on lapsia.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb otti viestipalvelu X:ssä kantaa Venäjän yöllisiin iskuihin Kiovan siviilikohteisiin. 

Venäjän viimeisimmät iskut siviilikohteisiin Kiovassa ovat jälleen yksi esimerkki kolmesta yksinkertaisesta tosiasiasta, Stubb kirjoitti.

Ensinnäkin Venäjällä ei ole aikomusta lopettaa tätä sotaa. Toiseksi Venäjä ei ole muuttanut päästrategista tavoitettaan tuhota Ukrainan itsenäisyys, suvereniteetti ja alueellinen koskemattomuus. Kolmanneksi Venäjän iskut siviilikohteisiin ovat räikeä kansainvälisen oikeuden rikkomus.

Lue myös: Koko sodan toiseksi suurin Venäjän isku: Ainakin 18 kuollut Kiovassa

Ainoa asia, jota Venäjän presidentti Vladimir Putin ymmärtää, on valta. Ainoa asia, joka saa hänet neuvottelupöytään, on painostus, Stubb sanoo.

Venäjä teki yön aikana sodan toiseksi suurimman lennokki- ja ohjusiskun Ukrainaan. Ainakin 18 ihmistä on kuollut ja kymmeniä haavoittunut iskussa.

Stubb korosti myös, että Suomi jatkaa Ukrainan tukemista kaikin tarvittavin diplomaattisin, taloudellisin ja sotilaallisin keinoin. 

Tuoreimmat aiheesta

Alexander Stubb