Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stubb epäilee Wall Street Journalin uutista, jonka mukaan Venäjällä oli näppinsä pelissä kaapelirikossa

Stubb myös sanoi, että Wall Street Journalilla on ollut viime aikoina muitakin "mielenkiintoisia uutisia."
Stubb myös sanoi, että Wall Street Journalilla on ollut viime aikoina muitakin "mielenkiintoisia uutisia."/All Over Press
Julkaistu 18.12.2024 11:20

MTV UUTISET – STT

Presidentin mukaan Venäjän osuutta ei ole todennettu.

Presidentti Alexander Stubb suhtautuu epäillen yhdysvaltalaislehti Wall Street Journalin viimeviikkoiseen uutiseen, jonka mukaan Venäjän tiedustelu kehotti kiinalaisaluksen kapteenia katkaisemaan tietoliikennekaapeleita Itämerellä marraskuussa.

Lue myös: WSJ: Länsi pimittää tietoa Venäjän sabotoinneista

Kiinalaisen rahtialuksen Yi Peng 3:n epäillään vaurioittaneen viime kuussa Suomen ja Saksan sekä Ruotsin ja Liettuan välisiä merenalaisia kaapeleita kiskomalla ankkuriaan merenpohjassa. WSJ:n mukaan länsimaiset tutkijat uskovat, että Venäjän tiedustelu kehotti aluksen kapteenia tähän.

Stubb kommentoi asiaa tiistaina Tallinnassa lehdistötilaisuudessa JEF-maiden (Joint Expeditionary Force) päämieskokouksen jälkeen.

– Hirveän vaikea on ainakaan sen tiedon pohjalta, mikä minulla on, jakaa Wall Street Journalin tulkintaa tapahtuneesta, Stubb sanoi suomalaismedialle.

– Keskitymme edelleen siihen, että selvitämme, mitä on tapahtunut. Tällä hetkellä keskusteluja käydään kiinalaisten, tanskalaisten, ruotsalaisten ja muiden välityksellä. Mutta emme ainakaan tässä vaiheessa voi missään muodossa todentaa sitä (Venäjän osuutta).

7:25Mitä uutta on ilmennyt Itämeren merikaapelien vaurioista?

Asiantuntija keskusteli merikaapelien katkeamisesta Viiden jälkeen ohjelmassa 19.11.2024.

Lue myös: Suomessa havaitut dronet ja murrot voivat olla tulevien operaatioiden valmistelua – "Pitää olla vainoharhainenkin"

Stubb myös sanoi, että Wall Street Journalilla on ollut viime aikoina muitakin "mielenkiintoisia uutisia."

– Muun muassa siitä, että kävivätkö (Vladimir) Putin ja (Donald) Trump keskusteluja. Sitäkään ei ole voitu todentaa.

Presidentti totesi, että informaatiotulva on valtava.

– Joskus informaatio on oikeata ja joskus se on väärää.

Lue myös: WSJ:n lähteet: Venäjän tiedustelu kehotti Kiinan rahtialuksen kapteenia katkaisemaan Itämeren kaapelit

Orpo: Suomi keskustelee Kiinan kanssa merikaapelivahinkoihin yhdistetystä laivasta

WSJ: Kiinalaisalus raahasi ankkuriaan tahallaan katkoakseen merikaapelit Itämerellä

8:41Kuka voi voittaa hybridisodan?Kuka voi voittaa hybridisodan?

Lisää aiheesta:

Stubb kaapelivauriosta: "Suomi tukee Ruotsia ja Latviaa"Hallintovaliokunnan Peltokangas Washington Postin kaapelirikkoväitteestä: "Yksi uutinen muiden joukossa"Eagle S:n kaapelirikko oli WP:n mukaan vahinko – KRP:n tutkinnanjohtaja Ylelle: Jätän tiedot omaan arvoonsaWSJ:n lähteet: Venäjän tiedustelu kehotti Kiinan rahtialuksen kapteenia katkaisemaan Itämeren kaapelitVenäjän varjolaivasto seilaa Itämeren aalloilla – Orpon mukaan katastrofin ainekset koko ajan läsnäCNN: Yhdysvallat varoitti Venäjän toimista Itämerellä jo kuukausia sitten
Alexander StubbMerikaapeliVenäjäItämeriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alexander Stubb
  • 06:42
    Ukrainan sota

    Senaattorit: Rubio sanoi, että rauhansuunnitelma on "Venäjän toivelista" – MTV seuraa

  • Eilen18:58
    Ukrainan sota

    Presidentti Stubb Ylelle: Yhdysvaltain rauhanesitys ei tule menemään sellaisenaan läpi

  • Eilen15:01
    G20-ryhmä

    Stubb sulki mikin ja koko G20-sali repesi nauramaan: "Pohjoismaista henkeä"

  • pe10:41
    Ukrainan sota

    Analyysi: Jos Trump alistaa Ukrainan, näitä keinoja hän käyttää – Suomeakin kiristettäisiin

  • pe10:18
    Ukrainan sota

    Täystyrmäys rauhansuunnitelmalle eduskunnasta: "Ei edes paperin arvoinen, jolle se on tulostettu" – näin Stubb kommentoi ehdotusta