Suomessa havaituissa toimissa on tuskin kyse sattumasta, asiantuntija arvioi.
Poliisin tutkimat dronehavainnot ja vesi-infrastruktuuriin tehdyt murrot voivat liittyä hybridivaikuttamiseen, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Teemu Tammikko.
Sisäministeriö määrittelee hybridivaikuttamisen valtioiden "pahantahtoiseksi" toiminnaksi, jolla pyritään eri keinoilla vaikuttamaan kohteena olevaan valtioon.
Kaikissa tapauksissa ei välttämättä ole kyse hybridivaikuttamisesta, mutta osassa kyllä, Tammikko sanoo. Tarkoitusperiä on todennäköisesti useita.
– Testataan ja kartoitetaan kriittistä infrastruktuuria. Tutkitaan myös sen valvontamekanismeja ja viranomaisten kykyä reagoida, Tammikko sanoo MTV Uutisille puhelimitse.
Tammikko työskenteli aiemmin Euroopan ulkosuhdehallinnossa, jossa hän vastasi hybridi- ja kyberuhkien torjuntaan liittyvän politiikan suunnittelusta.
Julkisuuteen annettujen tietojen mukaan sen enempää strategisten tärkeiden kohteiden lähistöllä lentäneet dronet kuin vesi-infrastruktuuriin murtautuneet henkilötkään eivät ole aiheuttaneet varsinaista vahinkoa kohteille.
Tammikko ei tätä ihmettele. Kohteita maalitetaan ja kartoitetaan mahdollista tulevia operaatioita varten. Jos jotain joskus haluttaisiin tehdä, olisi pohjatyöt jo tehty. Käytännössä kyse on siis yhdenlaisesta vakoilusta.


