Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stockmann teki heinä-syyskuussa selvää voittoa, silti koko vuoden tulos jää todennäköisesti miinukselle

5:07Koronaepidemia iski tavaratalo Stockmanniin – toimitusjohtaja kertoo, mitä yrityssaneeraus tarkoittaa yhtiölleKoronaepidemia iski huhtikuussa tavaratalo Stockmanniin – toimitusjohtaja kertoo, mitä yrityssaneeraus tarkoittaa yhtiölle.
Julkaistu 30.10.2020 08:49(Päivitetty 30.10.2020 09:30)

MTV UUTISET – STT

Stockmann-konsernin tulos oli heinä-syyskuussa plussan puolella.

Konserni kuitenkin arvioi tulosennusteessaan, että liiketulos jää tänä vuonna tappiolliseksi ja liikevaihto jää viime vuodesta.

Heinä-syyskuussa Stockmannin oikaistu liiketulos oli 13,9 miljoonaa euroa, kun se vuotta aiemmin oli 5,4 miljoonaa euroa. Konsernin liikevaihto oli 207,6 miljoonaa euroa, kun vuotta aiemmin se oli 225,3 miljoonaa euroa.

Toimitusjohtaja Jari Latvanen sanoo tiedotteessa, että tavaratalojen ja myymälöiden kävijämäärät kääntyivät nousuun kohti normaalitasoa kolmannella vuosineljänneksellä, kunnes koronapandemian muutokset alkoivat vaikuttaa liiketoimintaan katsauskauden lopussa.

Lindexin nettikauppa kompensoi 

Keväällä koronapandemia alensi Stockmannin asiakasmääriä äkillisesti. Stockmann kertoo osavuosikatsauksessaan, että vuoden kolmannella neljänneksellä Stockmannin liiketoiminta normalisoitui, kun koronarajoituksia purettiin.

Osavuosikatsauksen mukaan sekä Stockmannin että Lindexin verkkokauppojen kehitys oli erittäin hyvää ja niiden myynti parani.

Vuoden kolmannella neljänneksellä Lindexin verkkokauppa kompensoi lähes täysimääräisesti kivijalkaliikkeiden myynnin laskun.

Lue myös: Stockmannin tytäryhtiö Lindex säästökuurille – merkitsee noin 5 prosentin työntekijävähennyksiä

Lue myös: Hulluilla päivillä nolo alku

Lisää aiheesta:

Stockmannin tulos laski, mutta tämä asia piti voitollisena – MTV seuraa tulospäivääStockmannin huhti-kesäkuun tulos parani huimasti vuoden takaisesta – Lindex vahvassa vedossaStockmann tuplasi voittonsa vuodentakaisesta – ja päihitti TokmanninStockmannin tavaratalot kyntävät tappiolla – raju kymmenien miljoonien kulukuuri käynnissäLindexin tulos laski kymmenen miljoonaaStockmannin toimitusjohtaja: Tavaratalot saadaan kannattaviksi ensi vuoden loppuun mennessä
StockmannTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Stockmann
  • Eilen22:43
    Joulu

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 18.7.11:59
    Kuluttaminen

    Stockmannin kohtalo selviää loppuvuodesta

  • 15.7.17:18
    YouTube

    Stockmann paljastaa, miten IShowSpeedin vierailu suunniteltiin: "Ei livestriimejä voi käsikirjoittaa"

  • 14.7.10:30
    Takaisinvedot

    Takaisinveto: Lasten juomalaseissa loukkaantumisvaara

  • 9.6.15:31
    Espoo

    Lindex Group pääsi sopuun Tapiola-kiistassa – vuosien saneerausprosessi voi päättyä