Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stevie Wonder liittyi Twitteriin – tähden vaikuttava ensimmäinen twiitti ei tuottanut pettymystä

1:12Vuosi 1955: Martin Luther King ja voittoisa bussiboikotti
Julkaistu 05.04.2018 16:15
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Stevie Wonder esitti 4. huhtikuuta ensimmäisessä twiitissään tribuutin Martin Luther Kingille.

Laulaja-lauluntekijä Stevie Wonder liittyi hiljattain Twitteriin ja jakoi keskiviikkona 4. huhtikuuta ensimmäisen julkaisunsa palvelussa. Päivityksessä Wonder esitti tribuuttinsa ihmisoikeusaktivisti Martin Luther Kingille, joka kuoli 4. huhtikuuta 1968. 


Wonderin ensimmäinen twiitti oli video täynnä tähtiä ja julkisuuden henkilöitä, jotka puhuivat omista unelmistaan, nyökkäyksenä Kingin kuuluisalle "I Have a Dream" -puheelle. King salamurhattiin viisi vuotta legendaarisen puheen esittämisen jälkeen.

LUE MYÖS: Martin Luther Kingin 9-vuotiaalta lapsenlapselta tulinen puhe aseväkivaltaa vastaan: "Minulla on unelma, että liika on liikaa"

– 4. huhtikuuta 1968, Kingin elämä päättyi traagisesti. 50 vuotta myöhemmin tarve hänen unelmansa toteuttamiselle on suurempi kuin koskaan, Wonder kirjoitti päivityksessään.

Wonder rohkaisi kirjoituksessa ihmisiä jakamaan omat unelmansa videon muodossa. Hän oli itse pyytänyt mukaan liudan kuuluisia ystäviään, joista ensimmäisinä videolla nähdään Yhdysvaltain entinen presidentti Barack Obama puolisonsa Michelle Obaman kanssa.

Viiden minuutin mittaisella videolla on nähtävissä lukuisia muita kuuluisia ihmisiä politiikan, urheilun, musiikin ja viihteen saralta. Videolla esiintyvät muun muassa Meryl Streep, Dave Chappelle, Warren Buffett, Bon Jovi, Katy Perry, Serena Williams ja Samuel L. Jackson. 

Wonderin kehotus ihmisille unelmien jakamiseen on synnyttänyt todellisen virran Twitterissä ja ihmiset ovat antaneet vastauksensa #DreamStillLives -tunnistetta käyttämällä.

– Unelmani on, että me opimme huolehtimaan toisistamme ja maailmasta, jotta lapsillani on tulevaisuus. Haluaisin mielelläni kuulla teidän, muusikko Dave Matthews twiittasi. Matthews esiintyy myös Wonderin videolla.

67-vuotias Wonder on toiminut pitkään Kingin perinnön puolestapuhujana. Vuonna 1980 Wonder julkaisi kappaleen Happy Birthday tribuuttina Kingille ja toimi johtohenkilönä kampanjassa, jotta Kingin syntymäpäivästä tulisi kansallinen vapaapäivä. 

Lähde: CNN

Lisää aiheesta:

Muistatko vielä Oscar-selfien? 10 vuotta täyttävä ikoninen otos paljastui julkisuustempuksi, jonka "tähtikimara" on nykyään osin kyseenalainenVanhainkodin asukkaiden tulkinta Rihannan Super Bowl -esityksestä räjäytti somen – poptähti yllätti senioritähdet lahjallaHollywood-legenda Carl Reiner on kuollut – ikoninen viihteen monitaituri kritisoi Yhdysvaltojen presidenttiä kovasanaisesti vielä viimeisenä elinpäivänäänkinKoskettava video leviää somessa: Äidit laulavat "karaokea" Down-lasten kanssaMikä vakava söpöläinen! Sarah Michelle Gellar julkaisi sympaattisen lapsuuskuvanTästä tviitistä on tulossa maailman uudelleen tviitatuin – panoksena ilmaiset kananugetit
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 11:41
    Festivaalit

    Lewis Capaldi, Black Eyed Peas, Flo Rida ja Macklemore saapuvat Helsinkiin ensi kesänä

  • Eilen18:38
    Eppu Normaali

    Martti Syrjä paljastaa Eppu Normaalin pitkän uran salaisuuden: "Hullua"

  • 2.11.10:02
    Asian ytimessä.doc

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 2.11.07:30
    Asian ytimessä.doc

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 1.11.16:36
    Bam Margera

    Bam Margera kertoo MTV:lle hulluimman Suomi-muistonsa: "Ei välitä mistään"