Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stadissa on liikaa "roskavaloa": Valotaide värittää Helsinkiä

2:15Lux-festivaali valaisee pääkaupunkia
Julkaistu 05.01.2016 19:34
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

– Valotaiteen arvostus on nousussa, mutta Helsingissäkin on yhä liikaa roskavaloa. Jättimaiset mainosvideoseinät ovat aivan kauheita, tylyttää Helsinki Lux-valofestivaalin suunnittelija Matti Jykylä.

Matti Jykylän näkemyksen mukaan harkitsematon mainosvalon tuuppaaminen pilaa maiseman. Pahimpana esimerkkinä hän pitää Helsingin Narinkkatorin jättimäistä videotaulua.

– Ei ymmärretä ollenkaan, että valoteho on ympäristöön liian suuri. Kyllä se mainos menisi perille vähemmälläkin valolla, ei minulla ole mitään markkinointia vastaan. Mutta kai sitten julkisivulautakunta tuollaisenkin hyväksyy, miettii Jykylä. 

Museo uudessa valossa!

Jykylä on ollut suunnittelemassa loppiaisena avautuvan Lux Helsinki-festivaalin yleisilmettä sekä eritoten yhtä sen teosta. Hän on mukana Sun Effects-yrityksen työryhmässä, joka on tehnyt Ateneumin julkisivusta valotaideteoksen. "Architeinment", luonnehtii valosuunnitelija.

– Halusimme näyttää museon todella uudessa valossa. Viihteen puolelle menee. Ilomielinen ja värikäs, ei turhan syvällinen eikä museaalinen. 

Ateneum on myös portti kansainväliseen näyttelyyn, joka kulkee museon kulmalta yliopiston ja Senaatintorin kautta Espalle ja sieltä edelleen Bulevardille, Vanhaan kirkkopuiston ja lopulta Annantalolle.

Vain viiden päivän festari - mitä järkeä?

Teoksia on kaikkiaan 16, taiteilijoita myös Saksasta, Belgiasta, Ranskasta ja Kanadasta. Näyttelyn ohessa piisaa ohjelmaa katukeittiöistä lasten leikkipaikkoihin ja discojameihin.

Lux Helsinki on ollut aiemmin 10-päiväinen, nyt vain viisi päivää. Kaupunki on tilannut näyttelyn kokoamisen Sun Effectsiltä. Taiteellinen johtaja Ilkka Paloniemi, miten järkevää on pystyttää valtavia valoteoksia vain muutamaksi päiväksi?

– Teokset vaativat vartiointia ja teknistä henkilökuntaa koko ajan. Festivaalin lyhentämisestä säästyvällä rahalla saimme enemmän teoksia. Laitamme mieluummin rahaa itse taiteeseen, sisältöön kuin järjestelyihin, perustelee Paloniemi.

Taiteilijoilla on toki vapaus tehdä ja tarjota millaisia teoksia hyvänsä, mutta voisiko valotaidetta kehittää myös siihen suuntaan, että teokset voisivat olla kaupunkilaisten ilona läpi pimeän talven?

Helsingistä valon edelläkävijä?

– Tätä on mietitty liki joka kaupungissa maailmalla, joissa on vastaavia näyttelyitä. Sun Effectsin tehtävä on koota viiden päivän festivaali, ei tehdä pysyvämpää. Ainahan muutakin voi toki ehdottaa.

Paloniemen mukaan Lux Helsingin voima hetkellisyydessä, se on arjesta poikkeavaa. Hän arvelee, että jos valoteokset olisivat kulmilla läpi talven, niistä tulisi liian arkisia.

Lux Helsingin suosio on kasvanut huimasti. 2011 kävijöitä laskettiin 15 000, viime vuonna 220 000. Ymmärrys valotaidetta kohtaan on hyvässä tuulessa. Parhaimmillaan Helsinki voisi brändäytyä eurooppalaisena valon matkailukaupunkina. Se mihin stadilainen kyllästyy, on aina turistille uutta.

Lisää aiheesta:

Kahteen erikoiseen taidekohteeseen kannattaa koukata kesälläRakkautta ja napalmia ilmassa! Banksyn näyttely ensi kertaa Suomessa – valtavirtataide on mystiselle katutaiteilijalle elitististä hulluuttaVaisu alku ovien auettua, Inspiraatio-näyttelyn toivotaan vetävän väkeä Ateneumiin, museonjohtaja Marja Sakari: "Museot ovat turvallisia paikkoja"25-vuotias Helsingin Kaapelitehdas on eurooppalainen harvinaisuus: Kulttuuri pelasti Kekkosen ja Brezhnevin herrahissinLux Helsinki levittää Suomi-kuvaa maailmalle – valotapahtumaan parkkeeravat tänä vuonna myös ruokarekatHelsingin paraatipaikalle tarjolla kummallisia ehdotuksia – Marskin patsaalle etsitään kaveria
KulttuuriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • Eilen08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • 1.11.21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 31.10.20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 31.10.18:09
    Juhlat

    Halloween, vai sittenkin kotimainen kekri? Noitaopiston Katariina paljastaa rituaalinsa salat