Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SPR ja Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liitto hävisivät poikkeuksellisen perintöriidan korkeimmassa oikeudessa

1:57Suomalaiset testamenttaavat varojaan yhä enemmän järjestöilleSuomalaiset testamenttaavat varoja yhä enemmän järjestöille.
Julkaistu 20.03.2019 11:54

MTV UUTISET – STT

Korkein oikeus hylkäsi keskiviikkona kahden yhdistyksen valituksen poikkeuksellisessa perintöriidassa.

Kiista koski vuonna 2012 kuolleen naisen testamenttia. Nainen oli tehnyt vuonna 1980 testamentin, jonka mukaan hänen omaisuutensa menisi hänen siskolleen, ja jos tämä olisi jo kuollut, Suomen Punaiselle Ristille ja Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liitolle.

Vuonna 2004 nainen teki uuden testamentin siskonsa hyväksi muistamatta aikaisempaa testamenttiaan. Siinä ei määrätty muista perinnönsaajista.

Kumpikin testamentti oli tallessa

Vanha testamentti löytyi vuonna 2006, ja kun nainen kuoli, molemmat testamentit olivat hänen jäämistössään. Sisko oli kuollut jo aiemmin.

Yhdistykset vaativat, että vanhempi testamentti niiden hyväksi on edelleen voimassa. Naisen omaiset vastustivat vaatimusta.

KKO oli jutussa omaisten kannalla. Sen mukaan naisen tahto ilmeni vuonna 2004 tehdystä testamentista, joka siten peruutti aiemman testamentin.

Lisää aiheesta:

Tytär vei iäkkäältä dementoituneelta äidiltään 700 000 euron omaisuuden ja siirrätti rahat sveitsiläispankkiinMassiivisen perintöriidan päätös: Testamentti oli väärennös ja savolaismies jäi ilman puolen miljoonan euron perintöäPariskunnan omaisuus oli testamentattu jehovantodistajille – oikeus totesi testamentin väärennökseksiMies taivutteli seniilin isänsä ohjaamaan itselleen muhkean omaisuuden ohi sisarusten – miljoonalahjasta katkera perintöriitaSuomen Eläinsuojeluyhdistys ja SPR saivat valitusluvan poikkeuksellisessa perintöjutussa – KKO tulee pohtimaan, kuuluuko perintö sukulaisille vai yhdistyksilleKKO linjasi: Puuttuva testamentti on peruttu testamentti
PerintöPunainen RistiKorkein oikeusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Perintö
  • 9.9.18:59
    Italia

    Ferrari-pomolle 180 miljoonan lasku ja vuosi yhdyskuntapalvelua

  • 28.8.06:31
    Viiden jälkeen

    Tällainen perintö voi käydä saajalle kalliiksi: "Siinä on vitsit vähissä"

  • 24.4.18:23
    Verot

    Perintöveron muutos voi säästää useita tuhansia ihmisiä perintöverolta

  • 2.4.10:19
    Orpon hallitus

    Selvitys tyrmää perintöverosta luopumisen

  • 28.2.16:18
    Verot

    Kasvutyöryhmän veroehdotuksille sataa kritiikkiä