Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sotkevatko tallimääräykset kärkitaistelua Unkarin F1-kisassa? Tiimipomolta vihjaava lausunto

Saavatko Racing Pointit kisata vapaasti keskenään?
Saavatko Racing Pointit kisata vapaasti keskenään?xpbimages.com
Julkaistu 19.07.2020 14:43
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Racing Pointin tallipäällikkö Otmar Szafnauer antaa ymmärtää, että tallimääräyksiä voi olla luvassa tänään sunnuntaina ajettavassa formula ykkösten Unkarin GP:ssä.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Unkarin GP suorana 17.-19.7.
Su: Unkarin GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Racing Pointin Lance Stroll ja Sergio Pérez ylsivät aika-ajoissa Mercedeksen kärkikaksikon Lewis Hamiltonin ja Valtteri Bottaksen jälkeen komeasti kolmanteen ja neljänteen ruutuun. Szafnauer terottaakin kuskeilleen, että nyt ei ole paikka hölmöillä.

– Heidän täytyy antaa toisilleen tilaa. Ensimmäinen ja toinen kierros ovat kriittisiä. Meidän täytyy varmistaa, etteivät he ota yhteen noilla kierroksilla, Szafnauer sanoi GPToday.netin mukaan.

– Me tulemme puhumaan heille ja varmistamaan, että tiimi tulee ensin.

LUE MYÖS: Valtteri Bottakselta vaaditaan raju hyökkäys startissa – Mercedes-pomon kommentit eivät lupaa suomalaiselle tilaisuutta haastaa Lewis Hamiltonia taktiikalla

Szafnauer viittasi myös tiimin historiaan; takavuosina tallikavereina ajaneet Pérez ja Esteban Ocon kolhivat toisinaan toisiaan. Szafnauer ei sulkenutkaan pois, että talli voi paikan tullen käskeä kuljettajia säilyttämään asemansa.

– Täytyy muistaa, että tämä on tiimiurheilua ja haluamme saada mahdollisimman suuren määrän pisteitä.

"Toivon, että saamme kisata kovaa"

Pérezin edellä kolmantena kisaan starttaava Stroll esitti toiveen, ettei tallimääräysten tielle lähdettäisi.

– Toivon, että saamme kisata kovaa. Hän (Pérez) tulee taistelemaan palkintokorokesijoituksesta ja minä tulen taistelemaan siitä myös, Stroll sanoi.

Strollin F1-uran toistaiseksi ainoa palkintosija on hänen tulokaskaudeltaan 2017 Williamsilta, kun kanadalainen oli kolmas Azerbaidzhanissa. Hän ei halua silti niin sanottuja armopaloja.

– En ole ollut palkintokorokkeella kahteen–kolmeen vuoteen. Toivon, että saamme hyvän startin ja hyvän kisan, hän summasi.

LUE MYÖS: F1-varikolla kiertää hurja huhu: Sebastian Vettel korvaisikin toisen kuskin – "Näen sen tapahtuvan"

Szafnauer pitää kilpailun lähtöasetelmia kutkuttavina.

– Uskon, että muiden kanssa ympärillämme tulee olemaan taistelua. Ferrari on aina ollut hyvä täällä, he ovat juuri takanamme ruudukossa. Sitä ei tiedä, millainen lähtö tulee olemaan, joten odotetaan ja katsotaan, hän virkkoi.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas huomautti: Mercedeksellä on yksi ässä hihassaan – Max Verstappen vähät välittää: "Hoidan homman helposti itsekin"Mercedeksellä erikoinen varjo tulevan F1-kisan yllä – eikä talli peittele sitä yhtäänValtteri Bottakselta vaaditaan raju hyökkäys startissa – Mercedes-pomon kommentit eivät lupaa suomalaiselle tilaisuutta haastaa Lewis Hamiltonia taktiikallaMcLaren-pomo varoittaa kuskejaan – yksi asia tulee välttää: "Ottaisin sen henkilökohtaisena hyökkäyksenä"Lewis Hamiltonin ylivoimasta vähättelevä arvio – Mercedes-pomo lataa Max Verstappen -varoituksenPuntit tutisevat jo – F1-sensaatio pelottaa kilpailijoita
F1Racing PointUnkarin GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa