Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sote-alan henkilöstöpulaa aiotaan ratkoa pikavauhdilla – nämä ovat keskeiset ongelmat

2:04Ministeriöt ja työmarkkinajärjestöt pyrkivät löytämään keinoja hoitajapulaan pika-aikataulullaKatso TV-jutusta, millaista sanailua työryhmässä käytiin jo tiedotustilaisuudessa.
Julkaistu 01.11.2021 20:15
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Sosiaali- ja terveysalan henkilöstöpulaa yritetään nyt ratkoa työryhmän avulla pika-aikataululla. Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) odottaa työryhmältä ensimmäisiä linjauksia jouluun mennessä.

Lue myös: STM aloittaa sote-henkilöstön riittävyyden turvaamiseksi ohjelman: "Pula sosiaali- ja terveysalan ammattilaisista on suomalaisen yhteiskunnan suurimpia haasteita"

Kiurun mukaan yksi iso haaste on tehostetun palveluasumisen merkittävä lisäystarve.

– Se on isompi kuin olimme osanneet ajatellakaan aikaisemmin ja se tarvitsee nimenomaan lisää lähihoitajakoulutusta tähän maahan, Kiuru lataa.

Toinen merkittävä ongelma on lastensuojelun tilanne.

– Jatkammeko me niin, että meillä on 60–80 lasta isoissa kaupungeissa yhdellä sosiaalityöntekijällä? Kiuru kysyy.

– Vetovoiman tekijän näkökulmasta meidän on mahdotonta palkata jatkossa päteviä alalleen omistautuneita vahvalla eettisellä profiilillä työskenteleviä ihmisiä lastensuojeluun, hän jatkaa.

Kiuru toivoo että työryhmä saisi tehtyä keskeisiä linjauksia jo jouluun mennessä.

Palkkojen nostaminen voisi olla yksi ratkaisu hoitajapulaan. Se jännitysnäytelmä käydään eri pöydissä – työehtoneuvotteluissa.  

Lisää aiheesta:

Ministeri Kiuru: "Tukityöt siirrettävä pois sote-ammattilaisilta" – ministeriö ratkoisi hoitajapulaa lisäämällä koulutusmääriä ja rekrytoimalla ulkomailtaKrista Kiuru MTV:lle päivystyskriisistä: "Viimeinen linnake, joka kestää – tulevat viikot erittäin raskaita"Lindén: "Sairaanhoitajakoulutukseen lisätty yli tuhat uutta paikkaa" – onko tässä ratkaisu hoitajapulaan?STM aloittaa sote-henkilöstön riittävyyden turvaamiseksi ohjelman: "Pula sosiaali- ja terveysalan ammattilaisista on suomalaisen yhteiskunnan suurimpia haasteita"Vasemmistoliitto peräänkuuluttaa sote-alan ammattilaisille parempia työolojaKoronakriisi laittoi hoitotakuun toistaiseksi telakalle – Ministeri Kiuru: "Kyllä tässä on kirittävää"
SosiaalipalvelutSairaalat ja hoitolaitoksetTerveydenhuoltoKrista KiuruKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sosiaalipalvelut
  • 15:46
    Anneli Auer

    Auerin pikkutyttö sanoo alkaneensa kertoa kauheuksia, koska sijaisvanhemmat kysyivät – MTV seurasi

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 29.10.00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 27.10.08:17
    Terveydenhuolto

    Lääkärimaksut ajavat ihmisiä ulosottoon – yksi väestöryhmä erottuu selkeästi