Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sormenjälkilukijat tulevat perinteisiin maksukortteihin

Julkaistu 20.04.2017 20:15
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

Sormenjälkitunnistin alkaa olla vakiotavaraa älypuhelimissa, ja kyseessä onkin varsin vaivaton tapa suojata puhelin sivullisilta, mutta uusiakin käyttökohteita sormenjälkitunnistukselle löytyy. Luottokorttiyhtiö Mastercard on nimittäin julkaissut sormenjälkitunnistusta käyttävät luottokortit.

Mastercardin biometristä tunnistusta käyttävä kortti on kätevä, sillä se ei tarvitse uutta maksupäätettä tai maksupäätteen lisälaitteita toimiakseen. Sirukorttiin sisällytetty sormenjälkitunnistin saa virtansa maksupäätteeltä ja kortti on tavallisen luottokortin kokoinen. Tunnuslukua ei tarvitse näppäillä, vaan kortin omistaja tunnistetaan yksinkertaisesti tunnistimelle lasketun sormen avulla.

Asiakkaan sormenjälki tallennetaan ja salataan omassa pankissa korttia haettaessa, ja yksi kortti voi tunnistaa kaksi eri sormenjälkeä. Biometrisellä tunnistuksella varustettu kortti toimii nykyisissä sirukortteja tukevissa maksupäätteissä, eikä tarvetta esimerkiksi päätteen ohjelmistopäivitykselle ole. Tällä hetkellä sormenjälkitunnistus toimii vain sirukorteissa, mutta se on tarkoitus myöhemmin tuoda myös lähimaksukortteihin.

Mastercard on testannut uusia kortteja Etelä-Afrikassa, ja testit jatkuvat vielä lähikuukausina. Laajemmin kortit on tarkoitus ottaa käyttöön myöhemmin tänä vuonna. Testikäyttöä on suunniteltu toteutettavaksi myös Euroopassa ja Aasiassa tulevien kuukausien aikana. Sormenjälkitunnistuksella varustettu kortti on perinteistä korttia kalliimpi toteuttaa, joten ainakin alussa sitä nähtäneen vain rahakkaimmilla asiakkailla tai yrityskäytössä.

Lisää aiheesta:

Muuttaako uudistus myös maksukorttien muotoa? Asiantuntija vastaaKortilla maksamiseen merkittävä muutos – näin maksaminen tapahtuu tästä eteenpäinNäin vapaudut käteisen, kortin ja puhelimen orjuudesta – MTV Uutiset tutustui tulevaisuuden maksutapoihin, muun muassa maksamiseen sormen verisuonillaSormenjälkitunnistus myös suomalaisten luottokorttimaksuihin – Mastercard ottaa käyttöön biometrisen tunnistautumisenOP testaa uusia mobiilimaksamisen malleja – näilläkö Apple Pay nitistetään?Maksa verkossa selfien avulla – palvelu tulossa Suomeen kesällä
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata

  • to19:03
    Slush

    "Tekoälyn ympärillä on tiettyä kuplaa, mutta…" – nämä ovat pankin mielestä Slushin kuumimmat alat

  • to05:00
    Ukrainan sota

    Ukraina hyökkäsi Venäjän eliittiyksikön tukikohtaan

  • ke23:45
    Tekoäly

    Nvidian tulos julki – ennätyksellinen liikevaihto

  • ke13:06
    Verkkohuijaukset

    Saitko viestin "Elisalta"? Tällaisista huijauksista raportoidaan nyt