Latvialaiskuski Martins Sesks ajaa M-Sportin Rally1-autolla kauden päättävässä Saudi-Arabian osakilpailussa marraskuun lopussa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 6.–9.11.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Sesks, 26, nousi ryminällä MM-rallin seuraajien tietoisuuteen viime kauden huippuotteillaan Puolan ja Latvian osakilpailuissa. Kuluvalla sesongilla hän on saanut M-Sportilta kuusi näyttöpaikkaa ykkösluokan autolla, mutta esitykset ovat jääneet melko vaisuiksi.
Sesksin ja M-Sportin sopimus tälle kaudelle kattoi kuusi kisaa, mutta nyt latvialaislupaus saa vielä näyttää osaamistaan kaikille uudessa rallissa Saudi-Arabian soralla, osittain MM-sarjan promoottorin tukemana.
– Meillä ei ole mahdollisuutta ennakkotesteihin, joten meidän kaikkien pitää sopeutua olosuhteisiin ja tehdä tarvittavat huomiot testierikoiskokeella, Sesks kommentoi rallin MM-sarjan tiedotteessa.
Lue myös: Huimia väitteitä: Ogier syrjäytetty – Rovanperän kartturille väläytettiin yllätyspestiä
Lue myös: Yllätyshahmo halimassa Kalle Rovanperää – ralliasiantuntijakin häkeltyi
M-Sportin riveissä Saudi-Arabiassa ajaa myös Lähi-idän rallisarjan suurmestari ja viisinkertainen Dakar-rallin voittaja Nasser Al-Attiyah, 54. Qatarilaisen edellisestä kisasta MM-rallin ykkösluokan autolla on yli vuosikymmen.
– Nasser tuo mukanaan valtavasti kokemusta, mikä on loistava asia. Toivottavasti se antaa meille pienen edun tähän kilpailuun, M-Sportin tallipäällikkö Richard Millener summaa.
M-Sportilla koko kauden sopimuksella ajavat Gregoire Munster ja Josh McErlean.
MM-sarja jatkuu toiseksi viimeisellä kisalla Japanissa 6.–9. marraskuuta.
5:20Asiantuntijat ennakoivat haastavaa Japanin MM-rallia – Sami Pajarilta odotetaan parempaa.