Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SM-liigassa heti herkullinen paikalliskamppailu: "Pienet klassikon ainekset"

SaiPan fanit toivottivat KooKoon tervetulleeksi SM-liigaan viime syksynä.
SaiPan fanit toivottivat KooKoon tervetulleeksi SM-liigaan viime syksynä. Lehtikuva
Julkaistu 16.09.2016 11:47(Päivitetty 16.09.2016 15:43)
Toimittajan kuva

Miikka Lahtinen

miikka.lahtinen@mtv.fi

miikka_lahtinen

Jääkiekon SM-liiga pyörähtää käyntiin perjantai-iltana seitsemän ottelun voimin. Niistä yksi odotetuimmista on Kaakon derby, jossa KooKoo isännöi SaiPaa.

KooKoo palasi viime kaudeksi SM-liigaan pitkän Mestis-taipaleensa jälkeen. Samalla Kaakon derby palasi liigakartalle. Tämä otettiin hyvin vastaan, ja tunteiden täyteiset kohtaamiset keräsivätkin hyvin yleisöä.

- Hienoa päästä aloittamaan heitä (SaiPaa) vastaan. Ne olivat hienoja tapahtumia. Yleisö eli hyvin mukana ja fanit kulkivat mukana vahvasti molempiin suuntiin. Siinä on sellaiset pienet klassikon ainekset. Me haluamme tällä kaudella antaa SaiPalle merkittävästi kovemman vastuksen, KooKoon päävalmentaja Petri Mattila kommentoi MTV Sportille.

1:33Tutut nimet SM-liigan ennakkosuosikkeina

Viime kaudella lappeenrantalaisjoukkue olikin vielä liian kova pala sarjanousija KooKoo:lle. Mattilan mukaan asiaan haetaan nyt muutosta.

- Viime kaudella saatiin heiltä viisi pistettä kahdeksastatoista ja se on auttamatta liian vähän. Meillä on yksi taulu kopissa, jossa on tällaisia vaikeita hommia meille viime kaudelta. SaiPa kuuluu siihen osastoon.

KooKoo lähtee kauteen valmiimpana

Kouvolalaisten kokoonpano ei ole muuttunut merkittävästi, kun joukkueeseen jäi 15 pelaajaa viime kaudelta. Siksi joukkue onkin nyt astetta valmiimpi tulevaan kauteen.

- Pudotuspelipaikka on kovan työn takana. Se ensimmäisen kauden yllätyskortti on jo käytetty. Pelillisesti ollaan varmasti parempia. Pääsemme lähtemään liikkeelle selkeästi eri tasolta, kuin viime syksynä, Mattila päätti.

KooKoon ja SaiPan välinen kamppailu Kaakkois-Suomen herruudesta alkaa perjantaina Kouvollassa kello 18.30.

4:07Pitäisikö SM-liiga avata, Riku Kallioniemi?

Lisää aiheesta:

Rikard Grönborg vihjaa: Tapparalla etu SM-liigan pudotuspeleihinSaiPa hurmaa, mutta SM-liigassa on myös toinen iso ylpeydenaihe – Jyrki Aho voi katsella ylpeänä Kiekko-EspootaPetri Kontiolalta kuvaavaa tekstiä huippukovasta SM-liigasta – Tampereen ilta tuotti ”lommon autoon”Pelicans nousuun nuorten avulla – "Tapahtunut valtavasti fyysistä kehitystä"KalPa haastaa kotonaan Skellefteån: "Lähdemme hallitsemaan kiekkoa"Kouvolasta kajahtaa – seuraavaan derbyyn myyty yli 3000 lippua
KooKooLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KooKoo
  • 10:04
    Liiga

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”

  • 07:30
    Liiga

    SM-liigassa miljoonien uhka: Seuroille katastrofaalinen vaikutus

  • Eilen21:23
    Liiga

    Tehtyä maalia ei huomannut kukaan – kiekko löytyi SM-liigahäkistä pelikatkolla

  • ti16:16
    Liiga

    SM-liigaseura nimesi uuden pomon

  • 22.10.16:24
    Liiga

    SM-liiga vaarassa hajota: Seuroja lähtökuopissa