SM-liiga ja Jääkiekkoliitto aloittavat yhteistyösopimusta koskevat neuvottelut. Päättävään pöytään paikkaa äänekkäästi vaativat viime syksynä myös Pelaajayhdistys eli SJRY ja Mestis-seurat. Tahot jätettiin kuitenkin ulos.
Nykyinen SM-liigan ja Jääkiekkoliiton välinen yhteistyösopimus umpeutuu kesäkuun lopussa. Neuvotteluissa Huippukiekon neuvottelukunnassa sovitaan muun muassa organisaatioiden välisestä hallintomallista, mutta listalla on myös suoraan pelaajia koskevia asioita.
Esimerkiksi Liigan pelaaminen maajoukkuetauoilla, pelaajien osallistuminen maajoukkuetoimintaan, ja tätä koskevat vakuutukset ja korvaukset.
Mestis-seuroilla tai Pelaajayhdistyksellä ei päätöksentekopöytään ole asiaa.
SJRY:n hallituksen puheenjohtaja Teemu Ramstedt alleviivaa SJRY:n tyytymättömyyttä.
– Kyllä tämä on iso pettymys, ettemme ole mukana, kun asioista päätetään.
SJRY ja Mestis-seurat ottivat syksyn aikana tiukasti kantaa Suomi-kiekon tilaan. Kumpikin taho on ilmaissut halunsa olla mukana nimenomaan päätöksenteossa. Ramstedt korostaa, että juuri tämä neuvottelupöytä on se, jossa tahojen olisi ollut tärkeää olla mukana.
Liigan ja liiton mukaan sopimus ei määritä tulevia sarjamalleja. Se luo kuitenkin tahojen oman tiedotteen mukaan “laajemmat puitteet siitä, miten suomalainen huippukiekko jatkossa organisoituu”.

