Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sisäministeriö tyytyväinen poliisin määrärahoihin

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 12.08.2016 13:41(Päivitetty 12.08.2016 13:52)

MTV UUTISET – STT

Sisäministeriö on saamassa ensi vuonna poliisitoimelle toivomansa määrärahat. Ministeriö esittää ensi vuoden budjettiin poliisitoimelle 750 miljoonan euron määrärahaa. 

– Tämänpäiväinen VM:n vastaus on käytännössä sellainen kuin toukokuussa esitimme. Myös poliisin rahat vastaavat sitä, kertoo hallinto- ja kehittämisosaston ylijohtaja Jukka Aalto. 

Aalto sanoo, että poliisi selviää tiedossa olevilla rahoilla tämän ja ensi vuoden.

Poliisien määrä on kuitenkin vähenemässä väistämättä, sillä työelämästä poistuu tänä ja ensi vuonna enemmän poliiseja kuin valmistuu.

Aallon mukaan tässä avainasemassa ovat päätökset vuodelle 2018 ja siitä eteenpäin. Poliisin määrä tulisi vakauttaa 7000 poliisiin. Hieman tämän yläpuolelle määrä tipahtaa Aallon mukaan ensi vuoden loppuun mennessä.

– Silloin tarvitaan jo selviä tasokorotuksia, jotta pystytään pitämään poliisimiesten määrä tällä tasolla, hän sanoo. 

Sisäministeriön mukaan kokonaisuutena budjettiesitys vuodelle 2017 on yli 300 miljoonaa euroa pienempi kuin kuluvan vuoden varsinainen talousarvio.

Suurimmat vähennykset kohdistuvat turvapaikanhakijoiden vastaanoton menoihin. Vähennys johtuu turvapaikanhakijoiden määrän tasaantumisesta.

Summat saattavat vielä muuttua hallituksen budjettiriihessä elo-syyskuun vaihteessa.  

Lisää aiheesta:

Saarikko esittää 30 miljoonan euron lisärahoitusta poliisille – virkavallan rahojen käyttöä selvitetään Poliisit pelkäävät leikkauksia, kun budjettiesityksessä on 35 miljoonan euron vajePoliisien määrä halutaan nostaa 7500:aan – perustellaan turvallisuustilanteen kiristymiselläPoliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja: Määrärahat liian pienetPoliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja: Poliisin määrärahat yhä liian pienetOrpo: Emme vähennä poliisien määrää – se vähenee
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:00
    MTV Uutisextra

    Katso video: Mitä mieltä "Kanki" Kaikkonen on kansanedustajien tosi-tv-osallistumisista ja lempinimestään?

  • 19:28
    Kulttuuri

    Stefan Bremerin ikonisia kuvia Helsingin yöstä nyt esillä

  • 18:47
    Kommentti

    Kommentti: Teboil pettää kauppiaansa vaikenemalla

  • 18:37
    Tulipalot

    Suuri tulipalo Pirkkalassa aiheutti sähkökatkoja – sankka savupatsas näkyi kilometrien päähän

  • 18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua