Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pysyykö itäraja kiinni jatkossakin? Sisäministeri Rantanen MTV:lle: "Näinpä se saattaisi olla"

1:27Sisäministeri Mari Rantanen (ps.): Venäjä ei näytä muuttaneen toimintaansaSisäministeri Mari Rantanen (ps.): Venäjä ei näytä muuttaneen toimintaansa
Julkaistu 09.01.2024 13:50
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Hallitus valmistelee parhaillaan uutta päätöstä itärajalle. 

Hallitus päättänee asiasta torstaina valtioneuvoston yleisistunnossa, kertoo sisäministeri Mari Rantanen (ps.) MTV Uutisille. 

Itäraja on suljettu aiemmalla päätöksellä 14. tammikuuta saakka Venäjän hybridivaikuttamisen vuoksi. 

Rantasen mukaan näyttää siltä, että itärajan sulun jatkaminen olisi tarpeen.

– En voi luonnollisesti tiedustelutietoa avata, mutta näyttäisi siltä, että mitään muutosta ei Venäjän toiminnassa ole tapahtunut.

Eikö se viittaisi siihen, että raja on pidettävä kiinni jatkossakin?

– Näinpä se saattaisi olla, Rantanen sanoo.

Lue myös: Orpon kieli kovenee: Itärajalla on hybridihyökkäys Suomea kohtaan

Vain lyhytaikainen sulku mahdollista

Itärajan sulun syynä on se, että Venäjä alkoi syksyllä ohjata itärajalle turvapaikanhakijoita, minkä arvioitiin aiheuttavan vakavan uhan Suomen kansalliselle turvallisuudelle. 

Rantasen mukaan on siis olemassa riski, että Venäjä jatkaisi yhä samankaltaista toimintaansa, mikäli raja avattaisiin.

Hän ei kuitenkaan avaa tarkemmin, millaiseen tiedustelutietoon arvio perustuu.

Itäraja suljettiin ensimmäisen kerran marraskuun lopulla kahdeksi viikoksi. Sen jälkeen Kaakkois-Suomen rajanylityspisteet avattiin, mutta suljettiin uudelleen jo parin päivän päästä. Syynä oli se, että Venäjä jatkoi turvapaikanhakijoiden ohjaamista avatuille Kaakkois-Suomen rajanylityspaikoille.

Koko itäraja, eli kaikki rajanylityspisteet voidaan rajavartiolain mukaan sulkea vain erittäin poikkeuksellisissa olosuhteissa ja lyhytaikaisesti. Sulun on oltava välttämätöntä vakavan uhan torjumiseksi.

Lisää aiheesta:

Ministeri Rantanen: Itäraja pysyy kiinni – "Suuri riski"Itäraja pysyy kiinni toistaiseksiItäraja pysyy kiinni huhtikuuhun – sisäministeri: Viesti Venäjälle, että Suomen raja ei ole aukiSuomi jatkaa itärajan sulkua – "Uhka on olemassa"MTV Uutisten tiedot: Hallitus päättää itärajan sulun jatkosta tänään – yksi vaihtoehto on avata sulku vaiheittainMTV Uutisten tieto: Hallitus valmistautuu jo koko itärajan sulkemiseen
ItärajaMari RantanenPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja
  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 26.9.15:42
    Supo

    Supo itärajan yli tulleista venäläissotilaista: Yksittäistapauksia

  • 25.9.18:56
    Venäjä

    Häkkänen ei kiistä väitettä itärajan ylittäneistä sotilaista: "Erityisen kontrollin piirissä olevia henkilöitä"

  • 25.9.16:15
    Turvallisuus

    Mari Rantanen vaikenee kesän 2023 tapahtumista

  • 25.9.00:01
    Suomi

    Uutuuskirja: Valtionjohto huolestui itärajalle tulleista venäläistaustaisista sotilaista kesällä 2023