Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sipilä: Hallitus ei käsittele lukukausimaksuja

Lehtikuva
Julkaistu 31.03.2017 14:02(Päivitetty 31.03.2017 14:44)

MTV UUTISET - STT

Hallitus ei tuo korkeakoulujen lukukausimaksuja kevään puoliväliriiheen, sanoo pääministeri Juha Sipilä (kesk.). 

Lukukausimaksut saivat tyrmäyksen myös valtiovarainministeri Petteri Orpolta (kok.) ja opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasoselta (kok.). Heidän mukaansa lukukausimaksut olisivat hallitusohjelman vastaiset. 

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla ehdotti muistiossaan, että korkeakouluille sallittaisiin kohtuullisten lukukausimaksujen periminen myös suomalaisilta ja Eta-maiden opiskelijoilta. 

Orpo: Riihessä ratkaisuja korkeakoulujen rahoituksen vahvistamiseen 

Orpo totesi tänään eduskunnassa, että lukukausimaksut uhkaisivat koulutuksen tasa-arvoa. 

– Suomessa on pyhä asia, että jokaisella on kodista, varallisuudesta ja lompakon paksuudesta riippumatta mahdollisuus itsensä kouluttamiseen ja kehittämiseen. Siitä pitää pitää kiinni. 

Orpo sanoo, että puoliväliriihessä pyritään löytämään ratkaisuja siihen, miten ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen innovaatiotoiminnan rahoitusta voitaisiin vahvistaa. Keinoihin palataan Orpon mukaan sitten, kun kokonaisuus on selvillä. 

– Teemme hallituksessa yhdessä töitä. Meidän kehystilanne on erittäin tiukka ja sen takia en halua antaa löysiä lupauksia.

Lisää aiheesta:

Lasten kulttuurista ei leikata, lupaa uusi ministeri Talvitie MTV:lle – yhtaikaisille useammille korkeakoulututkinnoille tyrmäysDemokraatti: Grahn-Laasonen selvittää oppimateriaalien maksullisuutta – Tavoitteena on, ettei koulu keskeydy varattomuuden takiaBudjettiväännössä Orpon taikasana on työllisyys – HS:n mukaan solidaarisuusvero poistuu 72 000–90 000 euroa tienaavilta Grahn-Laasonen: Etlan esitys lukukausimaksuista hallitusohjelman vastainenHallitus kaavailee esikoululaisille maksullisia iltapäiväkerhoja Grahn-Laasonen vastaa kritiikkiin: Yliopistorahoitus kasvanut 2000-luvulla 800 miljoonalla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:32
    Sauli Niinistö

    Presidentti Niinistö aiheutti valtavan yleisöryntäyksen

  • 15:43
    Hukkuminen

    Vene karkasi rannasta – sitä hakemaan lähtenyt mies hukkui

  • 14:53
    Tulipalot

    Palaneesta mökistä löytyi menehtynyt mies Suonenjoella

  • 13:58
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi törmäsi takaa-ajossa sivulliseen kohtalokkain seurauksin: Rikosilmoitus kirjattu

  • 13:57
    Teboil

    Teboil-kriisiin tukipaketti avuksi? Näin vastaa pääministeri Orpo