Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sinilevä uhkaa Suomenlahtea – kukintojen riski edellisvuosia suurempi

Lehtikuva
Julkaistu 01.06.2017 10:17(Päivitetty 01.06.2017 11:44)

MTV UUTISET - STT

Laajojen sinileväkukintojen riski Suomenlahdella on tänä vuonna suurempi kuin aikaisempina vuosina, tiedottaa Suomen ympäristökeskus Syke.

Poikkeuksellinen tilanne johtuu muun muassa Pohjanmereltä Itämereen tulleista suolavesipulsseista sekä jäättömästä ja tuulisesta talvesta.

Vuosina 2014 ja 2016 saapuneet suolavesipulssit kuljettivat fosforipitoista syvävettä Suomenlahteen. Jäätön ja tuulinen talvi puolestaan sekoitti veden, jolloin fosforipitoinen vesi nousi pintaan.

Suomenlahden lisäksi Itämeren pohjoisosaan, Saaristomerelle ja Selkämeren eteläosaan on muodostunut samanlainen fosforirikas ravinnetilanne, joka mahdollistaa voimakkaat sinileväkukinnat. Kukintojen esiintymisriskiin vaikuttaa eniten edellisen talven typpi- ja fosforimäärät.

Myös sää vaikuttaa

Levälauttojen syntyyn vaikuttaa myös sää.

Runsaimmat kukinnat syntyvät, kun tuuliset jaksot ja korkeapaine vuorottelevat kesällä niin, että syvemmältä tulevat ravinteet ruokkivat sinilevien kasvua ja veden lämpötila nousee sinileville suotuisaksi.

Suomen merialueilla kukintojen huippu ajoittuu yleensä heinäkuun lopusta elokuun alkuun.

Tuuli ja virrat kuljettavat levää rannoille

Meren pinnalla kukkivat sinilevät saattavat kulkeutua rannikolle tuulen ja virtausten mukana.

Rannikolla ja saaristossa virtaukset ja ravinteiden kuormituslähteet voivat aiheuttaa paikallisia sinileväkukintoja erityisesti pitkän tyynen ja lämpimän jakson aikana. Kukintoja on myös hankalampi havaita, jos voimakas tuuli sekoittaa sinilevän pintaveteen.


Sinilevä saattaa muodostaa erilaisia myrkkyjä ja ihoa ärsyttäviä aineita. Siksi runsaisiin leväkukintoihin pitäisikin aina suhtautua varoen.  

Lisää aiheesta:

Sinilevä voi hiipiä nyt erityisen salakavalasti lähirantaasi – tässä syyMillainen sinileväkesästä tulee? Itämerellä otolliset olosuhteetSyyshelteiden kirous: Hermomyrkkyä tuottava sinilevä vaarassa levitä SuomeenLämmin sää on tuonut sinilevää sisävesille, rannikoille ja Suomenlahden alueelleKesän leväennuste julki: Sinileväriski Suomenlahdella huomattava, muualla kohtalainen – "Parin viikon päästä levää voi jo olla"Sinileväkukintojen riski on huomattava Suomen merialueilla tänä kesänä – kukintoihin on aina syytä suhtautua varoen
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:53
    Perussuomalaiset

    Perussuomalaisilta silmienvenytyskuvien ryöppy – eduskunnassa tyrmistys: "Lapsellista ja asiatonta"

  • 13:46
    Politiikka

    RKP:n Adlercreutz tyrmistyi perussuomalaisten kuvista: "Voidaan käyttää Suomea vastaan"

  • 13:35
    Liikenneonnettomuudet

    Autoilija törmäsi tietä ylittäneeseen naiseen traagisin seurauksin Taivalkoskella

  • 11:48
    Nordea

    Nordealle pyyhkeitä Venäjä-pakotteiden valvonnasta

  • 10:58
    Kalajoki

    Kalajoen hukkumiset: Virhe tehtiin jo ensimmäisellä minuutilla