Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sinileväkukintojen riski on huomattava Suomen merialueilla tänä kesänä – kukintoihin on aina syytä suhtautua varoen

0:45Pahin levätilanne 20 vuoteenViime heinäkuussa levätilanne oli pahin 20 vuoteen.
Julkaistu 06.06.2019 11:41
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Tänään julkaistiin kesän ensimmäinen leväkatsaus. Suomen ympäristökeskuksen SYKE:n mukaan voimakkaiden ja laajojen sinileväkukintojen riski Suomen merialueella on viime vuosien tasoa, sillä ravinnetilanne on pitkälti pysynyt ennallaan.

Scanstock ja Suomen ympäristökeskus

Suurin riski sinilevälauttojen muodostumiseen on Suomenlahdella ja Itämeren pääaltaan pohjoisosassa. Riski on huomattava suurimmassa osassa Saaristomerta ja kohtalainen kaakkoisella Selkämerellä. Muualla Selkämerellä ja Perämerellä riski on vähäinen. Riskin toteutumisen ratkaisevat kesän sääolot.

Sinileväkukintojen huippu Suomen merialueella ajoittuu yleensä heinäkuun lopulle ja elokuun alkuun. Kukinnat voivat jatkua paikoin pitkälle syksyyn.

Talven typpi- ja fosforimäärät eivät kerro kaikkea

Tuulet vaikuttavat levän kulkeutumiseen rantoja kohti. Voimakas tuuli sekoittaa sinileväkukinnan pintaveteen, jolloin levä on vaikeammin havaittavissa. Tyynen jakson aikana sinilevät nousevat taas nopeasti pintaan.

Sinileväkukintojen riskiarvio perustuu edellisen talven typpi- ja fosforimääriin. Talven ravinnetilanne antaa alueellisen yleiskuvan ravinteiden saatavuudesta seuraavana kesänä.

Sinilevä viihtyy lämpimässä vedessä ja tarvitsee kasvuunsa myös runsaasti valoa.

Lopulliseen tilanteeseen vaikuttavat sääolot

Levän kukinta riippuu täysin sääolosuhteista. Esimerkiksi kesä 2017 oli harvinaisen kylmä ja pilvinen, eikä leväkukintoja juurikaan havaittu.

Viime kesänä sinileväkukintojen riski arvioitiin pienemmäksi kuin vuonna 2017, mutta toisin kävi.

Viime kesän "käristyskupolin" tuloksena oli yksi viime vuosien pahimmista sinilevätilanteista merialueellamme huolimatta siitä, että talven ravinnetilanne ennakoi vain keskimääräistä riskiä.

Sinilevien runsaus voi vaihdella pienelläkin alueella paljon. Rannikolla ja saaristossa virtausolot ja paikalliset ravinnelähteet voivat aiheuttaa paikallisia leväkukintoja etenkin pitkän tyynen ja lämpimän jakson aikana. Lisäksi tuuli voi kasata sinilevää rantaveteen ja rannoille.

Sinilevät voivat muodostaa erilaisia myrkkyjä ja ihoa ärsyttäviä aineita. Runsaisiin sinileväkukintoihin on aina syytä suhtautua varoen.

Juttua korjattu 6.6. kello 18.11: SYKE korjasi tiedotettaan, jossa alun perin kerrottiin, että sinileväriski olisi saaristomerellä kohtalainen, vaikka se on suurimmassa osassa saaristomerta huomattava.

Lisää aiheesta:

Millainen sinileväkesästä tulee? Itämerellä otolliset olosuhteetLaajojen sinileväkukintojen riski pysyy edelleen korkeanaKesän leväennuste julki: Sinileväriski Suomenlahdella huomattava, muualla kohtalainen – "Parin viikon päästä levää voi jo olla"Lämmin kesä aikaistanut sinilevien esiintymistä järvivesissä, riski myös merialueilla huomattava – katso kartalta oman alueesi tilanneIlmat viilenevät, mutta sinilevähavaintoja tehdään edelleen runsaasti – "Kyllä tämä epätavallista on"Sinilevä uhkaa Suomenlahtea – kukintojen riski edellisvuosia suurempi
KesäMeretLuonto ja eläimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kesä
  • 4.11.14:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"

  • 28.10.16:15
    Sää

    Nyt sataa kuin kesällä – sitten Suomi halkeaa kahtia

  • 22.10.15:24
    Liikenneonnettomuudet

    Lahden kolarisuman syyt selvillä

  • 23.9.10:50
    Sään pyörteissä

    Ensilumi on mätkähtänyt jopa elokuussa – näin se yleensä sataa eri puolilla Suomea

  • 17.9.12:22
    Kirjastot

    Jos kävit kesällä Kumpulan maauimalassa, kirjastokorttisi saattaa nyt olla tässä pinossa: "Ihan uusi ilmiö"