Moukarinheittäjä Silja Kosonen otti uransa kolmannen Suomen mestaruuden Lahdessa Kalevan kisoissa. Kosonen kiskoi hienon sarjan. Voittotulokseksi kirjattiin 73,54.
Kososen kuudesta yrityksestä neljä kantoi yli 72 metriä. Voittotulos syntyi kolmannella kierroksella.
– Hyvä kilpailu. Kolme ekaa oli tosi hyviä heittoja. Sitten ehkä vähän väsyin, mutta vikalla sain aika hyvän heiton vielä tehtyä. Hyvältä tuntui heitot, Kosonen kertasi MTV Urheilulle kisaansa Lahdessa.
Katso Silja Kososen haastattelu pääkuvan videolta!
Kosonen on takonut väkevää tulosta koko kilpailukauden ajan. Hän voitti hiljattain nuorten EM-kultaa Espoossa. Kosonen sai harjoitella talvella ilman loukkaantumisia. Heittäjä pitää tätä keskeisenä elementtinä nousevalle tuloskunnolle.
– Olen tyytyväinen, että on näin tasaista. Se lupaa kyllä hyvää MM-kisoihinkin. Viime vuosi ei ollut ihan niin hyvä, Menestys isoissa kisoissa oli ihan ok, mutta tulokset eivät olleet mitään ihan parasta.
LUE MYÖS: 48-vuotias Franz Kruger teki sen taas – rautainen konkari heitti SM-kultaa
Tuore SM-kultamitalisti on mielissään, että myös takana syntyy painetta. Hopealle jäänyt Suvi Koskinen heitti 71,09. Krista Tervo täydensi mitalikolmikon, hän jäi kauemmas kärkikaksikosta (67,80).


