Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MM-finaalissa onnistunut Silja Kosonen odottaa jo innolla EM-kisoja – "Lupaa hyvää"

Silja Kosonen sijoittui MM-finaalissa seitsemänneksi.
Silja Kosonen sijoittui MM-finaalissa seitsemänneksi.
Julkaistu 18.07.2022 07:55
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Yleisurheilun MM-kisoissa moukarifinaalin seitsemänneksi sijoittunut Silja Kosonen, 19, oli tyytyväinen suoritukseensa kisan jälkeen.

Kosonen heitti moukarinsa pisimillään 70,81 metriin, mikä toi suomalaiselle seitsemännen sijan. 19-vuotias heittäjälupaus oli kisan jälkeen erittäin tyytyväinen suoritukseensa.

– Olen tosi tyytyväinen. Totta kai olisin halunnut heittää kauemmas, mutta seitsemäs sija, pistesija on kyllä tosi hyvin. Fiilis oli hyvä, eikä ollut isoja paineita. Ihan hyvä kisa, Kosonen perkaa suoritustaan.

LUE MYÖS: Wilma Murron jättipotti oli todella lähellä: "Se oli riskiratkaisu"

Kososen kilpailu oli hänen omasta mielestään nousujohteinen, sillä alkukierroksilla heitto tuntui hieman takkuilevan teknisesti.

– Ainakin oli yritystä. Viides tuntui parhaimmalta, mutta kuudennella yritin vain antaa kaikkeni. Vähän ehkä tekniikkavirhettä oli alussa ja tahmeaa tekemistä, mutta loppuun parani, Kosonen summaa heittojaan.

Seuraavaksi Kososen tähtäin kääntyy kohti elokuussa kisattavia Kalevan kisoja ja Münchenin EM-kisoja. Kosonen uskoo pystyvänsä taistelemaan Münchenissä kärkisijoista yhdessä MM-finaalissa niin ikään esiintyneen Krista Tervon kanssa.

– Lupaa hyvää. Uskon, että minä ja Krista ollaan tosi kovilla. Kun tuosta lähtee nuo pohjoisamerikkalaiset, niin uskon, että olemme aika kovilla. Sielläkin täytyy sitten heittää paljon. Ei sinne lähdetä varmoina voittajina, mutta kyllähän tuo lupaa hyvää, Kosonen ennakoi.

Lisää aiheesta:

Japanilaiset yllättivät Silja Kososen harjoitusleirilläKrista Tervo latasi kovan tavoitteen loppukauteen: "Sitä varten on tehty kaikki mahdollinen"Oliver Helander myhäili salaperäisenäMoukarikarsinta nosti Silja Kososen osakkeita EM-finaaliin: "Pitkälle lensi huonoilla heitoilla"Silja Kosonen täräytti väkevällä sarjalla Suomen mestariksi – "Lupaa hyvää MM-kisoihinkin"Krista Tervo ja Silja Kosonen jysäyttivät kunnon kaaret – molemmat upeasti finaaliin
MM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-yleisurheilu
  • Eilen19:50
    Yleisurheilu

    Seiväshypyn maailmanmestari ei ole tavannut omaa poikaansa

  • Eilen19:38
    Yleisurheilu

    MM-sivallus: Sapettaa Senni Salmisen puolesta – "Se olisi ollut finaaliin riittävä hyppy"

  • Eilen19:15
    Oliver Helander

    Oliver Helanderille yksi toive keihäskarsintaan – Tommi Evilä vaikeasta tilanteesta: "Sellaista nuorallatanssia"

  • Eilen18:29
    Yleisurheilu

    Yleisurheilun maailmanmestari myi vielä kolme vuotta sitten kännyköitä – nyt takoo hurjaa jälkeä

  • Eilen16:52
    Yleisurheilu

    Moukarifinaalissa jytisi hirvittäviä kaaria – Tokion MM-kisapäivä huipentui huimasti