Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Sihvonen: Jääkiekkoliitto, Liiga ja Jokerit temmeltävät omilla kentillään – "Katseet kohdistuvat kolmeen herraan"

Kuvaa viime vuoden Karjala-turnauksesta.
Kuvaa viime vuoden Karjala-turnauksesta.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 25.09.2018 08:51
Toimittajan kuva

Petteri Sihvonen

petteri.sihvonen@mtv.fi

PetteriSihvonen

MTV Sportin jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen jakaa huolensa suomalaisen jääkiekkoperheen eripuraisuudesta ja jaosta kolmeen erikuntaiseen leiriin, jotka ovat: Suomen Jääkiekkoliitto, Jokerit ja Liiga.

Ylälaidan videolla maanantai-illan Tulosruutu.

Olen tehnyt jääkiekkojournalistista tutkimus- ja lähentymistyötä selvittääkseni, mikä suomalaisessa jääkiekkoilun rakenteessa mättää. Sain vihiä jääkiekkoperheen rajuista välirikoista kolmen keskeisen tahon tiimoilta.

Meille on syntynyt kolme voimakeskusta, joiden välillä on pahaa kitkaa. Suomen Jääkiekkoliitto operoi yhtäällä; Jokerit pelaa omaa peliään toisaalla; ja Liiga ajautunut suljetun sarjan omalakiseen todellisuuteensa.

Jääkiekkoliiton ja Jokereiden välillä on edelleen silta, mitä kulkea. Mutta se ei riitä alkuunkaan suomalaisen lätkän kokonaisedun ajamiseksi, koska Jokereilla on enää toinen jalka Suomessa. On pelkkä kuriositeetti, että Jokereiden päävalmentajasta tunnutaan leivottavan Leijonien seuraava pääkäskijä.

Jääkiekkoliiton ja Liigan välit ovat poikki. Jos jonkinlainen keskusteluyhteys on tähteellä, se on kuin rikkinäisen puhelimen leikki ja peli. Viesti ei kulje säällisellä tavalla asetelmassa, jossa Jääkiekkoliitto tahtoisi strategian tasolla kehittää toiseksi korkeinta sarjatasoa Mestistä, kun taas Liiga haluaa kehittää omaa sarjaansa pitämällä itsensä kiinni. Törmäyskurssi on raju.

Liigan ja Jokereiden välit ovat olemattomat tai vihamieliset, miten vain. Jokereiden pelaajakoordinaattori sanoi viime viikolla urheilujulkisuudessa sarkastisesti, etteivät välit ole huonot, koska mitään välejä ei ole. Liigajoukkueilla ei ole edes lupaa pelata harjoituspelejä Jokereiden kanssa, saati että pelaajavaihto tulisi kysymykseen.

Janne Vuorinen

Katseet kohdistuvat nyt herroihin: Harri Nummela (Jääkiekkoliitto); Harry Harkimo (Jokerit) tai se taho, jolle Harkimo Jokerit ilmeisen pian myy; ja Heikki Hiltunen (Liiga).

Me lätkäjätkät kokoonnuimme vuonna 2009 Erkka Westerlundin kutsumana Vierumäelle suureen seminaariin, josta tulimme suhteellisen yksimielisinä ulos, vaikka lajin sisältötekijät olivat ajautuneet sitä ennen liki umpikujaan. Teimme kukin taho siirtoja, myönnytyksiä ja vastaantuloja rakkaudesta lajiin.

Nyt on jääkiekkojohtajien vuoro ja jopa velvollisuus istua samaan pöytään. Jos nykyisistä johtajista ei ole istumaan yhteisen asian äärelle, pitää johtajat vaihtaa pikimmiten. Maan ykköslajia ei sovi tärvellä siihen, että johtajat sortuvat tämän tästä keskinkertaisuuteen ja sen allekin.

Lisää aiheesta illan Tulosruuduissa.

Lisää aiheesta:

Sihvonen: Seurapomo sysäsi mestariluotsin noloon asemaan SM-liigassa: "Ennenkuulumatonta – naurattaisi, jos ei itkettäisi"SM-liigan huutelukohussa rajuja epäonnistumisia, Lauri Marjamäen tulevaisuus tapetilla – Petteri Sihvoselta kova paljastus Kiekko-EspoostaSihvonen: Suomalainen jääkiekkoilu romahtamaisillaan – Leijonien ympärillä myrkyllisiä ilmiöitä: "Nopeasti romukoppaan"Sihvonen: Luimistelua ja navetanlämpöisiä sopuja – Jääkiekkoliiton ja SM-liigan pomot, soittakaa siihen Kalervo Kummolan erikoiseen kännykkänumeroon!Sihvonen: Ville Peltosen HIFK vaikeuksissa – taustalla hätkähdyttävä yhteys: "Ehdotan, että Raimo Summanen kutsuisi joukot kasaan"Sihvonen: Koronakriisi sen paljasti – "Liigasta on sanottava se, mitä ei ole sanottu ennen ääneen"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 17:40
    Sport

    Dramaattinen ratkaisu 23 sekuntia ennen loppua: Antti Raannan varusteet lensivät – Doug Shedden juhlii avausvoittoa

  • 17:12
    TPS

    Karmivaa menoa: TPS saa kylmää kyytiä Turussa

  • 15:37
    SaiPa

    SM-liigatuomari antoi palaa: "Et sä voi mennä spedeilee!"

  • 09:38
    Ilves

    Asiantuntijoilta selvä näkemys Ilveksestä – Tommi Niemelä vastasi kärkkääseen väitteeseen

  • 07:48
    JYP

    JYP-luotsi Petri Matikainen yllätti: Tunnusti rakkautensa kesken lehdistötilaisuuden