Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seurapomo ei luovuta – vaatii poikkeuksellisen päätöksen kumoamista: "Mainio tilaisuus korjata Ranskan jalkapallossa tehty virhe"

imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 26.05.2020 10:04
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Ammattilaisjalkapallo palaa hiljalleen koronaviruksen aiheuttamalta pakkotauolta. Saksan Bundesliiga käynnistyi uudelleen lähes kaksi viikkoa sitten ja muun muassa Englannissa, Espanjassa ja Italiassa suunnitelmat pelien aloittamiseksi kesäkuussa ovat jo pitkällä. Ranskassa päätettiin toisin, kun päätös jalkapallokauden lopettamisesta tehtiin maassa jo lähes kuukausi sitten 28. huhtikuuta.

Seitsemäntenä maan pääsarjassa sen lopettamishetkellä olleen Lyonin lisäksi toiselle sarjatasolle pudonneet Amiens ja Toulouse nostivat kanteen sarjakauden aikaisesta lopettamisesta, mutta Pariisilainen tuomioistuin hylkäsi kuitenkin seurojen vaateet viime viikolla.

Lyonin puheenjohtaja Jean-Michel Aulas ei kuitenkaan ole luopunut toivosta jalkapallokauden jatkumisesta. Aulas on pyytänyt ranskalaisviranomaisia harkitsemaan uudelleen päätöstä lopettaa kausi, kertoo BBC. Aulas on lähestynyt kirjeellä Ranskan pääministeriä ja urheiluministeriäja varoittanut Ranskan jalkapalloa uhkaavasta ennennäkemättömästä taloudellisesta ja sosiaalisesta kriisistä. Aulas’n mielestä päätöstä tulisi harkita uudelleen.

BBC kertoo, että Ranskan hallituksen on määrä ilmoittaa koronarajoitusten purkamisesta 2. kesäkuuta. Aulas toivoo, että tuolloin tehtävät rajoitusten höllentämiset voisivat johtaa jalkapallon paluuseen.

– Voisimmeko ajatella, että 2. kesäkuuta olisi mainio tilaisuus korjata Ranskan jalkapallossa tehty virhe, palata harjoittelemaan terveysviranomaisten ohjeita noudattaen ja – miksi ei – jatkaa kautta 2019–2020  heinä– ja elokuussa.

Lisää aiheesta:

Mestarien liigan loppuratkaisu savuna ilmaan? Koronavirus puhkeamassa turnauskaupungissa uudelleen: "Ei ole syytä tehdä varasuunnitelmaa"Ex-joukkueensa kohtalosta raivostunut futisvalmentaja vaatii kaikkia pelaajia lakkoon – "Olen aina vihannut epäoikeudenmukaisuutta"Serie A -kauden ympärillä rajua köydenvetoa – "Uskon yllätyksen muhivan"Serie A yrittää lähestyä pelien jatkamista – maan jalkapalloliitto haluaa käynnistää koronavirustestit pelaajilleUefa tutkii yhä mahdollisuuksia jalkapallokauden jatkamiseksiUEFA pohtii yhä Euroopan huippusarjojen kohtaloa, pomolta takaraja mahdolliselle ratkaisulle – "Sen jälkeen kausi olisi menetetty"
JalkapalloKoronavirusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 13:11
    Veikkausliiga

    Ilveksen toiselle jättimenetykselle vahvistus – seurapomo loikkaa Ruotsiin

  • 08:28
    Donald Trump

    Trump voi saada tänään himoitsemansa rauhanpalkinnon

  • Eilen11:04
    Veikkausliiga

    Suomen takavuosien jättiseura pulassa: "Kassa käytännöllisesti katsoen tyhjä"

  • ke19:47
    EM-jalkapallo

    EM-jalkapallon järjestäjämaa valittiin – Tanskan ja Ruotsin yhteishakemus ei menestynyt

  • ke14:37
    Veikkausliiga

    HJK:n uusi päävalmentaja nimesi ison kehityskohteen – tyrmää epäilyt sopimuksen taustoista