Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sepelistä vihdoin eroon – harjasuolauksella pyörätiet kesäolosuhteisiin

1:49Talvipyöräilyn suosio kasvaa –"Parantunut viime vuosien aikana"
Julkaistu 03.03.2017 22:39
Toimittajan kuva

Antti Mälkönen

antti.malkonen@mtv.fi

AnttiMalkonen

Talvipyöräilyn suosio kasvaa vauhdilla. Useampi leuto ja vähäluminen talvi on innostanut monia valitsemaan pyörän myös talvella muun muassa työmatka-ajoon. Helsingissä kaupunki pyrkii omalta osaltaan edistämään talvipyöräilyä.

Petteri Nisula polkaisee työmatkansa fillarilla päivittäin ympäri vuoden.

– Työmatkani on kymmenen kilometriä suuntaansa.

Entistä useampi käyttää Nisulan tavoin pyörää kulkupelinä myös talvikuukausina. Helsingissä peräti 11 prosenttia kaupunkilaisista kertoo liikkuvansa polkupyörällä ympäri vuoden, heistä 2/3 useammin kuin kerran viikossa.

Talvien lumitilanne vaikuttaa pyöräilijöiden määrään, mutta lukumäärät ovat joka tapauksessa nousussa. Saman huomaa pyöräkaupassa.

– Kyllä se näkyy pyörä- ja varustemyynnissä selkeästi, kun ulkona on kuivat kadut ja hyvä mennä pyörällä, Fillarikellarin Rasmus Rönn sanoo.

Myös monet kaupungit ovat ottaneet pyöräilyn ja talvipyöräilyn edistämisen kehityskohteeksi. Helsingissä tehostetun talvihoidon reitistöä hoidetaan nyt uudenlaisella harjasuolauksella. 

– Auraa lumen, harjaa sen puhtaaksi ja sitten vielä laitetaan suolaliuosta, joka sulattaa sen lopunkin lumen. Näin pyritään kesäkeliin pyöräteillä, jottei tarvitse käyttää hiekotussepeliä, Rakennusviraston ylläpitotoimiston päällikkö Pekka Isoniemi kertoo.

Toistaiseksi tehostetussa talvihoidossa on reilut 20 kilometriä.

Pyöräilijälle harmia tuottaa reittien vaihtelevuus talvella.

– Ongelma on siinä, että reitillä saattaa tulla väliin pätkiä, jotka on heikosti hoidettuja. Se voi vähentää tätä pyöräilyä, mutta täytyy todeta että tämä on parantanut viime vuosien aikana selkeästi.

Lisää aiheesta:

Oulu nousi "talvipyöräilyn maailman pääkaupungiksi" – pyörätiet ovat aurauksessa korkeampi prioriteetti kuin ajoradat Oulussa keksittiin luova ratkaisu talviseen liikennepulmaan: "Ihan meidän oma innovaatio"Pyöräilijät ja sähköpotkulaudat viilettävät katupölyn seassa rinta rinnan, tarkasta ajokistasi ainakin nämä asiat – "Aikamoinen vaara kulkea aivan pommilla pyörällä"Helsingissä paikoin enemmän lunta kuin Lapissa, lumikasat tukkivat jo katuja – kaupungissa harkitaan erityistoimiaHelsingin citypyörien kesä alkoi tänään liukkaan talvisohjon keskellä – ”Kannattaa katsoa, että jarrut toimivat”Poliisi tankoraivosta: "Haistattelua ja sormimerkkejä näkyy liikenteessä" – pyöräilyn suosion kasvu kiristää tunnelmia pyöräteillä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:41
    Pelastuslaitos

    Tankkausasemalla tilanne: Alue eristetty

  • 15:03
    Riikka Purra

    Purra: Toimeentulotuki pois alle 10 vuotta Suomessa asuneilta – "Mikään raha riitä moiseen"

  • 14:18
    Rikosepäilyt

    Murhanyritys Raumalla syyteharkintaan – viitteitä kunniaväkivallasta

  • 13:16
    Orpon hallitus

    Pääministeri Orpo heittää kapuloita EU:n rattaisiin

  • 12:34
    F-35

    Presidentti Stubb Yhdysvaltoihin: Suomen F-35 esitellään