Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pyöräilijät ja sähköpotkulaudat viilettävät katupölyn seassa rinta rinnan, tarkasta ajokistasi ainakin nämä asiat – "Aikamoinen vaara kulkea aivan pommilla pyörällä"

1:57Pyörähuoltamoissa pitää kiirettä
Julkaistu 05.04.2019 19:51
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Katupölyn läpi pyyhältää urheasti jo lukemattomia pyöräilijöitä. Talviteloilta joukkoon liittyvän on syytä tarkastaa ajokkinsa kunto ennen liikkeelle lähtöä.

Pyörähuoltamoille kevät tarkoittaa sitä, että näpit ovat rasvassa taukoamatta. Helsinkiläisessä Töölön Pyörässä huoltoa vaativia pyöriä tuodaan sisään jopa 20 päivässä.

– Lumen sulaessa ja sään kaunistuessa ihmiset muistavat, että heillä on pyörät jossain siellä. Kaikki tuovat ne aina samaan aikaan. Meillä on ihan käsittämätön ryysis täällä maaliskuusta juhannukseen asti, kuvailee Töölön Pyörän polkupyörämekaanikko Tarmo Tähtinen.

Kausihuolto tekee pyörälle hyvää, mutta kotikonsteillakin pärjää. Tähtinen neuvoo ainakin tarkastamaan, että kaikki liikkuvat osat todella liikkuvat, jos pyörä on seissyt koko talven pihalla. Renkaiden pumppaus on luonnollisesti ensimmäisenä listalla.

Polkupyörämekaanikon mukaan ihmiset pitävät keskimäärin varsin huonosti huolta pyöristään.

– Välillä ne ovat kyllä aika kurjassa jamassa, ehkä tämä on joku kertakäyttökulttuurin oire. Onhan se aikamoinen vaara itselle ja muille, jos tuolla aivan pommilla pyörällä kulkee.

Ahkerat kaupunkipyöräilijät

Pääkaupunkiseudulla myös kaupunkipyöräkausi on lähtenyt tällä viikolla käyntiin. Järjestelmä laajenee pian entisestään, minkä jälkeen se kattaa Helsingissä ja Espoossa lähes 3 500 pyörää.

Keltaisia kiitäjiä käytetään meillä erityisen ahkerasti jopa kansainvälisessä mittakaavassa.

– Tämä on ihan maailman suosituimpien järjestelmien joukossa jos verrataan kuinka aktiivisesti näitä pyöriä käytetään eli monta matkaa tehdään per pyörä per päivä. Pyörät on otettu tosi hyvin vastaan Helsingissä, ja se rohkaisi meitä laajentamaankin tätä järjestelmää, sanoo projektipäällikkö Samuli Mäkinen HKL:ltä.

Sähköpotkulaudat valtasivat kadut

Helsingin keskustan katukuvassa on liki mahdoton välttyä nyt myös yhteiskäyttöisiltä sähköpotkulaudoilta. Niiden markkinoista kilpailee toistaiseksi ainakin kaksi firmaa – ruotsalainen VOI ja Saksasta rantautunut TIER.

Euron suuruisen aloitusmaksun jälkeen potkulaudalla viilettämisestä veloitetaan palveluntarjoasta riippuen 0,15–0,25 euroa minuutilta. Menopelien käyttöönotto ja laskutus hoituu kännykkäsovelluksella.

– Työmatkani kestäisi ratikalla noin 25 minuuttia. Tällä matka taittuu noin vartissa. Tämä on todella hyvä keino liikkua paikasta toiseen, kertoo muutamia kertoja potkulautaa kokeillut Daniel Hunt ennen kuin huristelee tiehensä.

Lisää aiheesta:

Sähköpyöräilyn suosio kasvaa ja rahtipyörästä voi tulla tavallinen kuljetusväline kaupungeissa – "Pyörä on usein se nopein"Sähköpotkulaudat kuumentavat tunteita suurkaupungeissa maailmalla – joesta löytyi 500 lautaa Kölnissä, Madridissa rikkeistä jopa 200 euron sakotVeimme poliisin testaamaan Helsingin kaduille ilmestyneet sähköpotkulaudat ja näyttämään, missä niillä oikeasti kuuluisi ajaa – "Ihan jännittävä kapistus", mutta kaksi asiaa on haastavaaSähköpyörän omistaja, muista tökätä menopeliisi aika ajoin myös usb-tikku! "Päivityksiä tulee suhteelliseen tiiviiseen tahtiin"Helsingin citypyörien kesä alkoi tänään liukkaan talvisohjon keskellä – ”Kannattaa katsoa, että jarrut toimivat”Poliisi tankoraivosta: "Haistattelua ja sormimerkkejä näkyy liikenteessä" – pyöräilyn suosion kasvu kiristää tunnelmia pyöräteillä
PolkupyörätKevätLiikenneHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Polkupyörät
  • 13.9.22:50
    Helsinki

    Helsingin kaduilla vilisi friikki valoshow renkailla – tältä se näytti

  • 11.9.16:01
    Liikennevalvonta

    Pyöräilijän härski temppu toi läjän päiväsakkoja – muut joutuivat hätäjarruttamaan

  • 9.9.20:08
    Pyöräily

    Pyöräilijä, muistathan nämä asiat liikenteessä? "Hyvä kerrata liikennesäännöt"

  • 7.9.15:15
    Pyöräily

    Takkuaako arkipyöräilyn aloittaminen? Nappaa viisi vinkkiä

  • 5.9.05:58
    Helsinki

    Onko tässä Suomen likaisin kaupunkipyörä?