Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Seniori meni väärään lentokoneeseen – tajusi virheensä vasta perillä, 3 000 kilometrin päässä kotoa

1:19Kiinalainen kuukauden jumissa Helsinki-Vantaan lentokentälläKiinalainen vietti 30 päivää Helsinki-Vantaan lentokentällä. Katso videolta, mistä on kyse!
Julkaistu 17.01.2019 15:05

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Iäkäs matkustaja löysi itsensä aivan oudosta maasta, kun hän vahingossa nousi väärälle lennolle matkalla kotiin, kertoo Telegraph & Argus.

Puolassa asuva Pawl Lawrenuik, 75, oli ollut tapaamassa tytärtään Englannissa joulunpyhien aikaan. Tammikuun 6. päivä miehen oli tarkoitus palata kotiinsa Gdanskiin, joten hän suuntasi Ryanairin lennolleen Leedsin lentokentältä.

Lennon saavuttua perille Pawl nousi koneesta, keräsi matkatavaransa ja suuntasi taksitolpalle. Telegraph & Argus -lehden mukaan mies tajusi vasta yrittäessään saada taksia kotiin lentokentältä, että hän ei ollutkaan Puolassa.

Seniori oli vahingossa noussut väärään koneeseen, joka oli lentänyt Maltalle, Välimerelle – lähes 3 000 kilometrin päähän alkuperäisestä kohteesta.

Lawrenuikin tytär Lucyna Lawreniuk, 34, kertoi, että hän oli tarkastanut useaan otteeseen, että hänen isänsä lippu oli Gdanskiin. Seniori oli myös kertonut tyttärelleen, että hän oli vielä koneessa näyttänyt lippua lentohenkilökunnalle ja hänet vain ohjattiin istumaan – kukaan tai mikään ei viitannut siihen, että mies olisi väärällä lennolla.


Vaikka lento Englannista Gdanskiin kestää 2,5 tuntia ja Maltalle taas 3,5 tuntia, ei mies tajunnut virhettään edes koneessa.

"Miten oli mahdollista, että hän pääsi Maltalle asti?"

Lucyna sai tietää virheestä, kun kesken työpäivän hän sai puhelun maltalaisesta numerosta.

– Itkin, olin peloissani – hän oli eri maassa, eri paikassa, En tiedä, miten oli mahdollista, että hän pääsi Maltalle asti, tytär kommentoi.

Tyttären mukaan isällä ei ollut rahaa tai puhelinta eikä hän oikeastaan selviä yksin. Onneksi Pawl törmäsi kentällä kuitenkin puolaa puhuvaan naiseen, joka oli matkalla Italiaan. Nainen auttoi miestä saamaan uudet lennot kotiin Puolaan vielä samana päivänä.

Hänen mukaansa seniorilla kävi hyvä tuuri, sillä Maltalta lennetään Gdanskiin vain kaksi lentoa viikossa.

Pawl laskeutui kotimaahansa lopulta noin 14 tuntia sen jälkeen, kun hän oli alun perin lähtenyt Englannista.

"Hänellä on ollut painajaisia"

Lucynan mukaan monta vuotta peräkkäin Britanniassa vieraillut isä ei halua enää matkustaa maahan ensi vuonna.

– Hän ei halua enää lentää. Puhuin hänen kanssaan kaikesta tänään ja hänellä on ollut painajaisia – olen huolissani hänestä, mutta toivottavasti kaikki järjestyy, Lucyna sanoo.

Lentoasemien palveluyritys Swissport kommentoi Telegraph & Argusille, että he ovat tietoisia tapauksesta ja selvittävät sitä parhaillaan. Perheelle he pahoittelivat tapahtunutta.

Ryanair ei ole kommentoinut asiaa.

Lähteet: FoxNews, Telegraph & Argus

LentäminenMitä ihmettä?MatkailuIsovanhemmatLifestyle
not-found-image
Petra Sundell
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

"En ole sankari" – 13-vuotias Austin pelasti perheensä hurjalla uinnillaLentopelkoinen Melis sai paniikkikohtauksen Alanyan lennolla – tuntemattomat matkustajat tulivat avuksiKuolonkolarissa loukkaantunutta suomalaismiestä huijattiin törkeästi heti turman jälkeen – "Hädällä tehdään rahaa"Teinitytön junamatka sai ikävän käänteen Tampereella – "VR jätti lapseni heitteille"Kadonnut reppumatkailija löytyi "silkalla tuurilla" Australiassa – ei vieläkään usko selvinneensäTessaliina jäi jumiin Lontooseen Heathrow’n lentokatkon takia: "Ei näkynyt valon valoa missään"

Tuoreimmat aiheesta

Lentäminen
  • 29.1.16:01
    Lento-onnettomuudet

    Matkustajakone pudonnut Kolumbiassa

  • 29.1.14:42
    Avaruus

    Poikkeuksellisen iso romu putoamassa taivaalta – voi vaikuttaa lentoliikenteeseen

  • 20.1.05:13
    Iran

    Lufthansa pitää lennot Iranin Teheraniin keskeytettynä maaliskuun lopulle

  • 17.1.17:13
    Lento-onnettomuudet

    Lentokone kadonnut Indonesiassa – kyydissä 11 ihmistä

  • 14.1.16:15
    Matkailu

    Finavian lentoasemien matkustajamäärät vahvassa kasvussa – Rovaniemellä jo yli miljoona kävijää