Rippileireillä nousee yhä useammin nuorten huoli ilmastosta ja ympäristöstä. Ympäri maata huoliin löydetään ratkaisuja pohtimalla omaa suhdetta luontoon ja luomiskertomusta, jossa ihmiselle on annettu tehtäväksi viljellä ja varjella ympäristöä.
– Sillä tavalla ympäristökysymykset ovat myös kristillisen uskon ytimessä, Tampereen seurakuntayhtymän kasvatustyön johtava pappi Mikko Wirtanen sanoo STT:lle rippileiriltä.
Viime vuonna tehdyssä valtakunnallisessa kyselyssä yli 70 prosenttia rippileiriläisistä ja lähes 90 prosenttia isosista koki ympäristön suojelemiseen liittyvät asiat tärkeiksi. Suomen evankelis-luterilaisen kirkon rippikoulutyön asiantuntija Jari Pulkkinen sanookin, että ilmastoteema on merkittävä rippikouluissa.
Pulkkinen kertoo, että yksi uuden, vuoden 2017 rippikoulusuunnitelman tavoitteista on, että nuoret kantavat vastuuta itsestään, toisista ihmisistä ja luomakunnasta. Tätä perustellaan muun muassa kirkon opin mukaisesti, että ihmisillä on vastuu luomakunnasta. Pulkkisen mukaan leirien ilmastokeskustelussa olennaista on myös toivon näkökulma ja pohdinta siitä, mitä jokainen voi tehdä.
Jyväskylän seurakunnan vastaava rippikoulupappi Ville Tikkanen kertoo, että rippileireillä on viime vuosina voinut havaita nuorten ympäristöahdistusta.
– Tämän päivän nuoret ovat tietoisempia ympäristöongelmista, Tikkanen sanoo rippileiriltä.
Myös leiriltä tavoitettu Vantaan Tikkurilan seurakunnan pastori Sanna Heikurinen näkee, että nuoret voivat saada esimerkiksi Jumalasta apua ilmastoahdistukseen.