Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seksuaalisia ahdisteluja ilmoitettu lähes 30 prosenttia enemmän kuin viime vuonna – voi selittyä metoo-keskustelulla

8:50Aku Louhimiehen tapaus kuumensi Pöllöraadin
Julkaistu 18.09.2018 12:24

MTV UUTISET-STT

Ilmoitukset seksuaalisesta ahdistelusta poliisille lisääntyivät tammi-kesäkuussa lähes 30 prosenttia vuoden takaisesta, kertoo Tilastokeskus.

Katso video!

Aku Louhimiehen tapaus kuumensi pöllöraadin: "Mitä sä höpötät" 

Yliaktuaari Kimmo Haapakangas arvioi, että muutos voi selittyä metoo-keskustelulla.

Seksuaalinen häirintä nousi keskusteluun, kun vaikutusvaltaiseen elokuvatuottajaan Harvey Weinsteiniin kohdistuvat ahdistelusyytökset tulivat näkyvästi julkisuuteen New York Timesin ja New Yorkerin jutuissa lokakuun 2017 alkupuolella.

Huutelu ei näy tilastoissa

Näyttelijä Alyssa Milano osallistui keskusteluun sosiaalisessa mediassa ja kehotti kaikkia seksuaalisen häirinnän kohteiksi joutuneita naisia liittymään keskusteluun postaamalla "Me too" eli suomeksi minä myös.

Erilaiset #metoo-viestit ja häirintäesimerkit levisivät muun muassa Facebookissa ja Twitterissä, myös Suomessa.

Haapakangas huomauttaa, että esimerkiksi erilainen huutelu tai muu sanallinen ahdistelu eivät näy seksuaalista ahdistelua koskevassa tilastossa.

– Suomen lain mukaan seksuaalinen ahdistelu edellyttää koskettelua.

Seksuaalinen ahdistelu on ollut rikoslaissa vuodesta 2014 saakka.

Poliisi ennusti ilmoitusmäärien kasvun

Poliisi ennusti metoo-keskustelun lisäävän rikosilmoituksia seksuaalisesta ahdistelusta jo tuoreeltaan marraskuussa 2017.

Poliisitarkastaja Pekka Heikkinen arvioi tuolloin STT:lle, että kampanjan vaikutukset voivat näkyä tilastossa vasta myöhemmin.

Hänen mukaansa on yleisesti viitteitä siitä, että julkinen keskustelu näkyy ilmoitusmäärien lisääntymisenä.

Esimerkiksi tukijärjestöjen kampanjat ovat rohkaisseet läheisväkivallan ja seksuaalirikosten uhreja ilmoittamaan asiasta poliisille, Heikkinen kertoi.

Rattijuopumukset lisääntyneet

Myös poliisin tietoon tulleet rattijuopumukset lisääntyivät 9,6 prosentilla viime vuoden tammi-kesäkuusta. Lähes 40 prosenttia näistä oli törkeitä rattijuopumuksia.

Nousukausi tuppaa yleensä lisäämään rattijuopumuksia alkoholinkäytön mukana, mutta yliaktuaari Haapakankaan mukaan kiinnostavaa on tällä kertaa erityisesti huumerattijuopumusten lisääntyminen.

Samaan aikaan kun esimerkiksi nuorten alkoholinkäyttö on vähentynyt, ovat huumausaineen käyttörikokset lisääntyneet.

Haapakangas arvioi, että esimerkiksi huumeiden viihdekäytön lisääntymisen ja toisaalta poliisin ratsausmenetelmät voivat selittää kiinnijäämisiä huumerattijuopumuksista.

– Nyt on näitä huumepikatestejä. Se varmaan selittää myös.

Lisää aiheesta:

Väkivaltarikosten määrä kasvanut selvästi – Asiantuntija: Suomi ei ole vielä Ruotsin tielläPunkstoo-tilin paljastukset henkisestä ja fyysisestä väkivallasta eivät yllättäneet tutkijaa: "Varmaan tulee muitakin tapauksia"Vihjeet lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti – järjestö pelkää erityisesti hyväksikäyttäjiensä kanssa asuvien lasten puolestaLapsiin kohdistuneiden väkivaltarikosten ilmoittamisessa selvä korona-ajan lasku – poliisi pelkää, että tilastojen takana piilee synkkä yllätys: "Pinnan alla kytee"Metoo-ilmiö ei näy rikostilastoissa – seksuaalisesta ahdistelusta ilmoitettiin vuonna 2017 reilusti edellisvuotta harvemminMetoo-kampanja ei näy rikosilmoituksissa ainakaan vielä – "Viitteitä, että keskustelu lisää ilmoitusmääriä"
HäirintäRikos

Tuoreimmat aiheesta

Häirintä
  • 5.12.05:15
    Sosiaalinen media

    Valemyyjän toiminta ajaa ihmisiä raivon partaalle – MTV tavoitti häirikön

  • 2.12.21:22
    Poliisi

    HS: Poliisimiehen epäillään ahdistelleen siivoojia Porvoon poliisiasemalla

  • 2.12.11:06
    Sosiaalinen media

    Mediat: Erikoinen kärrykiusaaja piinaa Puuiloa – tehty kymmeniä rikosilmoituksia

  • 9.11.22:12
    Kotimaa

    IL: Lukio-opettajasta leviää omituinen video – koulu tietoinen

  • 2.11.07:22
    Ruotsi

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies