Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seksikumppanien määrällä on väliä – kuuluuko tieto miehelle?

Julkaistu 06.05.2013 20:54

Kannattaako seksikumppanien määrästä puhua miehelle avoimesti? Seksikirjailija neuvoo.

Maailmankuulu seksikirjailija Tracey Cox on sitä mieltä, että naisen on syytä pitää suunsa supussa seksikumppaniensa määrästä.

Cox kertoo esimerkin noin kolmesta 30-vuotiaasta naisesta, joista yhdellä oli ollut 26 kumppania, toisella neljä, ja kolmannella kahdeksan kumppania. Kenet näistä oma kumppani tuomitsisi ankarimmin?

Cox muistuttaa, että lukujen taustalla on kuitenkin aina tarinoita, sellaisia, joita ei ole helppo kertoa miehelle. Coxin esimerkkinaisten taustat saattavat yllättää, sillä kahdeksan kumppanin kanssa ollut nainen oli harrastanut yhden viikonlopun aikana seksiä neljän miehen kanssa, samalla kun aviomies hoiti kotona lapsia. 26 kumppanin kanssa olleella naisella oli ollut keskimäärin kaksi rakastajaa vuosittain sitä lähtien, kun hän oli täyttänyt 17. Neljän kumppanin kanssa ollut nainen taas oli harrastanut ryhmäseksiä kahden klubilla tapaamansa miehen kanssa. Miehen käsitys näistä naisista olisi kenties tarinoiden valossa muuttunut?

Tämän takia Cox painottaa, että jos seksuaalihistorian tiivistää luvuiksi, jäävät taustalta kokonaan pois tunteet ja olosuhteet. Cox siis muistuttaa, että vastausta ei ole, eikä lukua tule kertoa miehelle. Cox kehottaakin siis uteliaiden miesten tenttaamia naisia vastaamaan kauniisti, "asia ei kuulu sinulle, kulta". Vanhojen suhteiden luetteleminen ei johda mihinkään muuhun, kuin tuomitsemiseen ja mahdollisesti jättämiseen.

– Vain gynekologillasi tai niillä ihmisillä, jotka hoitavat sukupuolitautitestit, on oikeus tietää. Jos lausut jonkin luvun poikaystävällesi, hän tuomitsee sinut – eikä välttämättä samojen lakien mukaan kuin itsensä. Vaikka hän olisi maannut 3000 ihmisen kanssa, sinun kolmessasi on hänelle kaksi liikaa.

Oletko samaa mieltä Coxin kanssa? Kommentoi!

Lue myös:

AVA

Lähde: Tracey Cox: Superseksiä (Otava)

Kuva: Shutterstock

Lisää aiheesta:

Harkitse huolella, kannattaako tähän kumppanin esittämään kysymykseen vastata: "Tee selväksi, että keskustelu on ohi"Hälytysmerkit, joita naisten kannattaisi etsiä miehistä – brittitieteilijä: "Vahva merkki siitä, että pystyt parempaankin"Tähän kumppanin esittämään kysymykseen ei koskaan pitäisi vastata, sanoo seksiasiantuntijaEntiset seksikumppanit voivat aiheuttaa kitkaa parisuhteessa – seksiasiantuntija jyrähtää: "Kysymys, johon kenenkään ei pitäisi vastata"Seksiasiantuntija selittää, miksi sängyssä pitää varoa sanojaan – näin karmeilla tavoilla seksikumppania voi loukata: "Se todella tappoi tunnelman... ja suhteen"Joko nainen saa saada? Seksikumppanien määrä kiinnostaa edelleen ihmisiä
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 17:22
    Ruoka

    Palkitulta kokilta yllättävä vinkki: "Myrkyksi" tuomittu raaka-aine onkin erinomainen mauste

  • 15:16
    Siivous

    Miten lieden tahroista pääsee eroon – ja pääseekö?

  • 13:39
    Takaisinvedot

    Tukehtumisvaara! Lasten suosikkinaksuja vedetään myynnistä

  • 11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 09:42
    Ruoka

    Paras salmiakki on valittu – poikkeuksellinen voittaja