Sekä työllisten että työttömien määrä on tuoreiden tilastojen mukaan noussut. Tänään julkaistiin sekä Tilastokeskuksen työvoimatutkimus että Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) Työnvälitystilasto.
Alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen kertoo TEMin verkkosivuilla surullisen tosiasian olevan se, että reippaasti yli 100 000 työsuhdetta jäi viime vuonna solmimatta työvoiman saatavuusongelmien takia ministeriön asiantuntijoiden tekemän arvion mukaan.
– Rahaksi muutettuna ainakin tämän verran talouskasvua jäi toteutumatta, ja varovasti arvioiden jäimme paitsi puolen miljardin euron parannusta julkiseen talouteen.
Hän lisäksi kertoo, mistä epäloogiselta kuulostava tilanne sekä työttömyyden että työllisyyden samanaikaisesta noususta johtuu.
– Ensinnäkin on hyvä katsoa erikseen työllisyysastetta ja työttömyysastetta, ne kun eivät ole ihan suoraan toistensa käänteiskuvia. Työllisyysaste mittaa työllisten osuutta koko työikäisestä väestöstä, kun taas työttömyysaste laskee työttömien työnhakijoiden osuuden vain työvoimasta eli työllisten ja työttömien yhteissummasta – eli se on koko väestöikäryhmää pienempi jakaja, hän kirjoittaa.
Pylkkäsen mukaan työllisyysaste on ollut kautta aikojen korkeimmillaan jo jonkin aikaa. Sen sijaan työttömyysaste on ollut nykytasoa matalampi monesti aiemminkin, erityisesti edeltäen laskusuhdannetta esimerkiksi ennen koronavuotta, ennen finanssikriisiä ja ennen 90-luvun lamaa, mutta koskaan aiemmin työpaikkoja ei ole ollut tarjolla yhtä paljon.