Silverstonen perjantain harjoituksissa pohja-ajan kellottanut Ferrarin Sebastian Vettel on vakuuttunut, että voisi päihittää Mercedes-kuljettajat sunnuntain kilpailussa. Jos Vettel voittaisi, päättyisi Mercedeksen Silverstonen viiden vuoden voittoputki.
MAINOS
F1-kisaputki jatkuu C Morella –
seuraavaksi Silverstone!Lauantai: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajo klo 15.55
Sunnuntai: Britannian GP klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 14.30!Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.
C Moren sivulle pääset tästä
Edellisen kerran Silverstonen kisa voitettiin jollain muulla autolla kuin Mercedeksellä 2012. Silloin voittoon ajoi Red Bullilla Mark Webber.
Vettelin ainoa voitto on Silverstonesta vuodelta 2009, jolloin hän ajoi Red Bullia. Ferrarilla hän on ajanut radalla parhaimmillaan kolmanneksi 2015.
– Yritämme tappaa heidän taikansa. Sitähän olemme yrittäneet viime vuosina ja olemme onnistuneet. On totta, että he ovat täällä hyvin vahvoja ja odotamme heidän olevan nytkin, mutta odotamme olevamme itse hyvin lähellä, mikä olisi hyvä uutinen, Vettel ilmoitti ESPN:n mukaan.