Sebastian Tynkkynen saapui oikeudenkäyntiinsä ilman asianajajaa, luki otteita Koraanista
Oulun käräjäoikeus käsittelee tänään haastetta, jossa perussuomalaisten nuorten entistä puheenjohtajaa Sebastian Tynkkystä syytetään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Käsittely alkoi yhdeksältä. Tynkkynen kantoi paikalle tullessaan mukanaan Koraania ja luki siitä otteita salin ulkopuolella.
Oikeussalin ulkopuolelle oli ennen käsittelyn alkua kerääntynyt runsaasti mediaa ja yleisöä, noin 50 ihmistä.
Tynkkynen pyysi oikeudelta, että oikeudenkäynnin saisi valo- ja videokuvata. Hän perusteli pyyntöään oikeudenkäynnin yhteiskunnallisella merkityksellä ja sillä, että hänen muualla asuvat omaisensa pystyisivät seuraamaan käsittelyä. Syyttäjä ei vastustanut pyyntöä. Käräjäoikeus myönsi kuvaus- ja tallennusluvan koko oikeudenkäyntiin.
Tynkkysellä ei ole oikeudenkäynnissä puolustusasianajajaa, vaan hän puolustaa itseään.
Uusimmat
-
10:56
Sähköauton hidas latautuminen voi olla ihan oma syysi
-
10:50
Poliisi on kuulustellut Ben Zyskowiczin pahoinpitelystä epäillyn miehen
-
10:40
Ruotsin asevoimien everstiluutnantti: Ydinaseuhkailu viimeinen kortti, joka Venäjällä on jäljellä
-
10:33
Asko Kallosen vaimo Katja Kallio järjestää miehelleen koskettavan yllätyksen: "Meinasin romahtaa, kun biisi alkoi"
-
10:14
Huippupelaajista esitettiin törkeitä väitteitä: pukukopissa valui kyyneliä – nyt ongelmista Italiassa puhuu suomalaiskaksikko
-
10:11
Saksan Hampurissa ampuminen – ainakin kaksi henkilöä kuollut
-
10:04
Kanadalaisyhtiö Davie aikoo ostaa Helsingin telakan
-
09:54
Poliisi löysi espoolaismiehen kodista tuhansittain salaisia asiakirjoja – Puolustusvoimat vaikeni, syytetty vetosi erehdykseen
-
09:47
Jalkapalloilijan sydän pysähtyi kesken ottelun – oli elottomana seitsemän minuuttia, sitten tapahtui jotain uskomatonta
-
09:47
Rautatieasemien kellot menivät sekaisin kesäajasta – aikataulutiedot virheellisiä
-
09:45
Miksi kurkkua myydään kaupoissa muoviin käärittynä?
-
09:24
Oulun poliisi puhallutti 4 039 kuljettajaa 36 tunnissa – näin moni kärähti ratista
-
09:09
ISW: Putinin ydinasepuheet vihjaavat Ukrainan valmistelevan vastahyökkäystä – MTV seuraa sotaa
-
09:00
Paleface sairastui lapsena harvinaiseen oireyhtymään, joka halvaannutti ja vei pyörätuoliin: "Käsitin silloin, etteivät ihmiset voi koskaan valita omia lähtökohtiaan"
-
08:53
Video: Näin Vladimir Putin uhitteli ydinaseilla – "10 konetta on valmiita käyttämään näitä aseita"
-
08:41
Ruotsin sopupelillä karu seuraus – Norjan hiihtolegendalta paljonpuhuvaa tekstiä: "Tuloksen manipuloimista"
-
08:32
Raahelaisen terästehtaan uudistus etenee – voi laskea Suomen hiilidioksidipäästöjä merkittävästi
-
08:29
Mitä lennolle kannattaa pakata? Anna-Katri on käynyt lähes kaikissa maailman maissa eikä reissaa ilman näitä tuotteita
-
08:29
Veli-Matti Savinainen on oman toimenkuvansa ykköstähti koko SM-liigassa – kaikki kuvastuu yhteen huikeaan otokseen
-
07:54
Varhaiskasvatuksen työntekijäpulan katsotaan vaarantavan lasten turvallisuuden – "Arvostetaanko yhteiskunnassamme riittävästi lasta?"
-
Lataa lisää