Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SDP:n ryhmänjohtaja Lindtman MTV Uutisille: Pääministeri Marinilla eduskuntaryhmän täysi tuki

6:06Koronakohun keskellä oleva pääministeri Sanna Marin haastattelussa – näin hän vastaa syytöksiin
Julkaistu 07.12.2021 16:00
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan pääministeri Sanna Marinilla (sd.) on ryhmän täysi tuki.

– Pääministeri on hyvin avoimesti ja seikkaperäisesti käynyt läpi viikonlopun tapahtumia ja myös tätä viestinvälitystä ja sanonut että käytännöt käydään läpi ja tarvittaessa tehdään korjaukset. Se riittää, sanoo Lindtman MTV Uutisten haastattelussa.

  • Katso jutun alussa olevalta videolta, kuinka pääministeri Sanna Marin kommentoi toimintaansa MTV Uutisille maanantaina.

Marin jatkoi lauantai-illan viettämistä yökerhossa, vaikka oli saanut eduskuntakännykkäänsä puhelimitse tiedon, että hän oli edellisenä päivänä altistunut ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) kautta koronatartunnalle.

– Olennaistahan tässä on se, että hän on kertonut, että jos hänellä olisi silloin ollut kaikki ne tiedot käytettävissä, mitä hänellä nyt on tai jos tieto olisi hänet sinä iltana tavoittanut, niin hän olisi harkinnut asian toisin, sanoo Lindtman.

Käytettävissä olevalla tiedolla Lindtman tarkoittaa sitä, että ministereitä kehotettiin myöhemmin samana iltana lähetetyillä tekstiviesteillä välttämään kontakteja.

Nämä viestit Marin sai vasta sunnuntaina 5. joulukuuta lauantaisen illanvieton jälkeen, sillä turvallisuusviestit tulevat valtioneuvoston virkakännykkään, jota Marinilla ei tarkoituksella ollut mukanaan vapaaillan vietossa. Marin perusteli tätä MTV Uutisten haastattelussa sillä, että hän pyrkii suojelemaan puhelinta, jota hän käyttää lähinnä kansainvälisiin puheluihin esimerkiksi kollegoiden kanssa.

Lindtmanin haastattelu tehtiin ennen kuin Iltalehti uutisoi, että valtioneuvoston kanslian jo 26. marraskuuta päivittämässä toimintaohjeessa sanotaan, että ministerien tulisi välttää kontakteja heti, kun he ovat saaneet tiedon altistumisesta.

Katso Lindtmanin haastattelu kokonaan alla olevalta videolta.

2:50SDP:n ryhmänjohtaja Lindtman: Marinilla on eduskuntaryhmän täysi tuki

Lindtmanilta kysyttiin myös, miten pääministerin käytös vaikuttaa hänen sanojensa painoarvoon, jos ja kun hänen on kerrottava uusista koronarajoituksista.

– En tätäkään puolta tässä lähtisi suurentelemaan, sanoo Lindtman MTV Uutisille.

Lue lisää: MTV Uutisten kysely: Pääministeri Marinin baari-ilta oli vakava virhe – näin kansa tuomitsee yökerhoillan

Lisää aiheesta:

Antti Lindtman: SDP:n eduskuntaryhmä tukee bilekohun silmässä olevaa Marinia – "Pääministerikin on vain ihminen"Pääministeri Sanna Marin pyysi anteeksi toimintaansa – "Haluan nyt vastata kaikkiin kysymyksiin"USU: Osa SDP:n piiripomoista katsoo Marinin uskottavuuden horjuneen – "Pandoran lipas on avattu"Pääministeri Marin rikkoi valtioneuvoston koronaohjeistustaPöllöraati kävi läpi pääministeri Marinin ravintolaillan poliittista laskua – "Pikkuhiljaa alkaa olla mitta täynnä"MTV Uutisten haastattelu: Marin ei jättänyt ministeripuhelinta kotiin ensimmäistä kertaa – näin selittää päätöstään jatkaa iltaa, ei aio erota
Sanna MarinSDPPolitiikkaMarinin hallitusKoronavirusAntti LindtmanPekka Haavisto
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sanna Marin
  • Eilen22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • Eilen22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa

  • 25.8.09:08
    Minka Kuustonen

    Minka Kuustonen juhlisti pyöreitään – Sanna Marin nappasi synttärisankarin syliinsä

  • 12.8.18:01
    Flow Festival

    Vogue Scandinavia jakoi otoksen Sanna Marinin rennosta festarityylistä

  • 11.8.15:04
    Nasima Razmyar

    Sanna Marin julkaisi vauhdikkaita festariotoksia – tanssi pöydällä