Pääministeripuolue SDP kannattaa Suomen jäsenyyttä sotilasliitto Natossa. SDP:n ylimääräisessä puoluevaltuuston kokouksessa 53 kannatti jäsenyyttä, 2 äänesti tyhjää ja 5 vastusti.
Samalla SDP päätti antaa tukensa valtiojohdolle Nato-jäsenyysneuvottelujen avaamiseksi.
Puoluevaltuusto on puoluekokousten välillä puolueessa ylin toimielin, joka tekee päätöksiä.
Marin Turkin Nato-kommenteista: Haluan tietysti varmistaa, mitä Turkki on tarkoittanut
SDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin (sd.) sanoi tiedotustilaisuudessa päätöksen jälkeen, että edullista olisi, että Nato-maat ratifioisivat Suomen jäsenyyden mahdollisimman pikaisesti. Seuraavina kuukausina on tarkoitus käydä erityisen paljon vuoropuhelua muiden maiden kanssa, Marin sanoi.
Marinilta kysyttiin myös suhtautumisesta Turkin presidentin kannanottoon. Hän totesi, että Suomi tulee joka tapauksessa ilmaisemaan halukkuutensa Nato-jäsenyydestä.
Marin sanoi, että Suomessa on saatu aiemmin varsin erilaisia näkemyksiä Turkista. Viesti on aiemmin ollut, että Turkki ei asettuisi Suomen Nato-jäsenyyttä vastaan.
– Haluan tietysti varmistaa, mitä Turkki on tarkoittanut, Marin sanoi.
– Tässä kohtaa en tekisi äkkinäisiä johtopäätöksiä yksittäisten ulostulojen pohjalta.