Savon Sanomat: Pankkikonttorien määrä vähenee pian alle tuhanteen

Pankkitunnus
Sähköisten pankkipalveluiden lisääntynyt käyttö vähentää pankkikonttoreiden määrää.Lehtikuva
Julkaistu 10.09.2017 06:24

MTV UUTISET – STT

Suomen pankkikonttoreiden määrä on laskemassa alle tuhannen, kertoo Savon Sanomat. Tieto käy ilmi pankkeja valvovan Finanssivalvonnan (Fiva) vielä julkaisemattomasta selvityksestä.

Tasaluvun alitus on ollut odotettavissa pitkään. Vuonna 2007 henkilöasiakkaita palvelevia pankkikonttoreita oli 1 627, ja lasku on jatkunut tasaisena tuon jälkeen.

Fivan toimistopäällikkö Timo Peltosen mukaan Suomesta on kadonnut 2000-luvulla keskimäärin sata pankkikonttoria vuodessa.

– Viime aikoina tahti on hieman hidastunut. Se saattaa kertoa siitä, että jokin alaraja alkaa tulla vastaan, Peltonen sanoo.

Fivan mukaan karsintaa on nähty kaikissa pankkiketjuissa ympäri Suomea. Trendin syynä on pankkipalveluiden lisääntynyt sähköinen käyttö.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa