Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sauli Koskinen muistelee kauhulla erästä takavuosien eeppistä hiustyyliä: "Jäätävä takaruoska sinettipidennyksillä"

7:02Sauli Koskinen kertoo, mitä ei suostuisi enää laittamaan päälleenSauli Koskinen kertoo, mitä ei suostuisi enää laittamaan päälleen ja kuinka valmistautuminen Finlandia-hiihtoon etenee
Julkaistu 11.02.2024 18:33
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Sauli Koskinen ei suostuisi enää käyttämään kaikista kireimpiä pillifarkkuja – eikä palaamaan erääseen eeppiseen hiustyyliin.

Tositelevisiotähti Sauli Koskinen  valmistui vuoden 2023 syksyllä luonto- ja eräoppaaksi. Koskinen kertoi MTV Uutisille Muodin huipulle  -ohjelman finaalin kuvauksissa odottavansa erityisesti tulevaa kevättä, kesää ja syksyä, jolloin aikoo eräoppaan töihin enemmän suunnata. Talviset vaellukset eivät Koskisen mukaan ole aivan hänen juttunsa. 

– Se ei ehkä ole ihan oma lemppari. Olin viime maaliskuussakin Kilpisjärvellä, 36 astetta pakkasta ja teltassa nukuttiin.

Nykyään Koskinen kertomansa mukaan nähdään myös työnsä takia pitkälti joko urheilu- tai erävaatteissa, eikä hän enää seuraile muotia ihan niin paljon, kuin ennen. Silloin tällöin on kuitenkin yhä mukavaa päästä laittautumaan. 

Koskinen muistelee myös lämmöllä aikaa, jolloin hänet palkittiin tyylitajustaan ja pukeutumisestaan. 

– Naurattaa, kun olen joskus vuonna 2012 Elle-gaalassa voittanut vuoden miespukeutuja -palkinnon. Siitä olen kyllä ylpeä. Mutta asuin silloin Jenkeissä ja muistan, että oli aina jotkut leopardipillifarkut ja itse tuunatut maiharit, missä oli niittejä, ja vähän meikkiä. Silloin käytin jo kynsilakkaa. Tuntuu, että nykyään miehet käyttävät tosi paljonkin kynsilakkaa. Olen silloin ollut kuule edelläkävijä, aallon harjalla, Koskinen nauroi. 

1.04302307Sauli Koskinen ei suostuisi enää käyttämään kaikista kireimpiä pillifarkkuja – eikä palaamaan erääseen eeppiseen hiustyyliin.ATTE KAJOVA

Vanhojen valokuvien katseleminen saa Koskisessa nykyään monesti aikaan ihmetystä siitä, millaisia tyylejä hänellä vuosien varrella onkaan ollut. 

– Mietin, että ei vitsi, olen kehdannut laittaa tuollaista vaatetta päälle. Ja nykyään on siihen tyyliin, että laittaa ehkä yhden räväkän vaatteen ja miettii, että kehtaanko edes lähteä tämän kanssa mihinkään. 

Nykyään Koskinen suhtautuu pukeutumiseensa enemmän mukavuus edellä, kuin ennen. Ajatus mainituista vuosien takaisista leopardipillifarkuista, joiden kanssa ei Koskisen mukaan pystynyt ottaa kuin noin 30 senttimetrin askeleita kerrallaan, ei tänä päivänä synnytä innostusta. 

Siinä onkin tyyli, johon Koskinen ei suostuisi enää palaamaan. 

– Mulla oli aina siis niin tiukat pillifarkut, niin nyt kun olen vetänyt niitä uudestaan jalkaan, niin ne ovat tuntuneet ihan legginseiltä. Ne ei todellakaan tunnu kivalta, ja ensinnäkin talvipakkasilla et saa edes pitkiä kalsareita niiden alle. Joten ehkä sellaiset ylikireät pillifarkut ja sitten joku todella kireä paita, niin en enää näkisi itseäni tämmöisissä. 

Lue myös: Sauli Koskinen paljastaa kuumottavan nuoruusmuiston – matka bileistä kotiin olisi voinut päättyä huonosti: "Älkää ikinä kokeilko"

Joitakin tyylimokiakin on vuosien varrelle sattunut, Koskisen mukaan liittyen ennemmin hänen hiustyyleihinsä. Varsin hyvin Koskinen muistaa esimerkiksi erään näyttävän irokeesityylinsä noin 15 vuoden takaa, jonka Koskinen kuvailee olleen "jäätävä takaruoska sinettipidennyksillä". 

– Oli aina tupeerattu tästä edestä ja helvetisti lakkaa, sitten täällä takana oli vielä sellaiset lisäkkeet, ihan siis semmoiset pidennykset. Näytin vähän siltä Sonic-siililtä Sega-pelistä, mulla oli vähän niinkuin semmoinen kampaus. Sitten olen ollut vaan, että tämä oli tosi jees ja muistan, että mielestäni se oli todella cool. En ymmärrä, katson jotain vanhoja kuvia ja mietin, että apua, mitä olen ajatellut. 

Koskisen tyylin kulmakiviin kuuluvat puolestaan hänen useat nahkatakkinsa. Varsinkin biker-takit eri sävyissä säväyttävät ja kuuluvat luottovaatteiden joukkoon. Myös hiusten laittaminen on Koskiselle tärkeää. 

– Sitten kun laitan ne hienosti, ja mulla on luonnonkihara tukka, niin se on semmoinen mun takuuvarma juttu. 

Lue myös: Verkkareissa gaalaan ja kyseenalainen merkki housuissa – Muodin huipulle -tuomarit ja kisaajat paljastavat, milloin oma pukeutuminen ei ole osunut aivan nappiin

Koskisen alkuvuosi on ollut uuteen hurahdukseen panostamista: hän aloitti tammikuussa hiihtoharrastuksen, palaten laduille ensimmäistä kertaa sitten lapsuuden. Nyt Koskisella on sekä tekniikkavalmentaja, välineet kunnossa, että selkeät tavoitteet, sillä hän on osallistumassa helmikuun lopussa järjestettävään Lahden vuotuiseen Finlandia-hiihtoon. 

Kilpailun suhteen Koskinen pyrkii pitämään tavoitteensa maltillisina. 

– Yleensä, kun on joku kilpailu, mulla naksahtaa ja sitten pitää vetää täysillä. Mutta nyt yritän sillä lailla himmata itseäni, että Sauli, tämä ei ole oikeasti yhtään sun laji, et todellakaan ole hyvä tässä, ja nyt menet sinne Finlandia-hiihtoon ja nautit siitä. Eli yritän mennä nauttimaan maisemista ja pitämään kivaa. 

Lue myös: Mert Otsamo muistaa omalta Muodin huipulle -taipaleeltaan erityisesti yhden erikoisen haasteen

Muodin huipulle MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla torstaisin kello 20.
MTV Katsomo+ -tilaajille seuraava jakso ennakkoon.

Lisää aiheesta:

Milloin leggingseistä tuli housut? Vielä kymmenisen vuotta sitten tätä tyylivalintaa paheksuttiinElias Pitkänen päätyi Muodin huipulle -ohjelmaan äitinsä ansiosta: "Ei suostunut vaihtamaan puheenaihetta, kunnes..."Jo yli 10 miljoonaa ihmistä on nähnyt turkulaisen Ainon, 17, nostalgisen videonTätä et tiennyt Muodin huipulle -juontaja Miisa Grekovista: hän oli nuorena skeittaaja!Muodin huipulle -voittaja haki ohjelmaan kesken kesäisen festarijuhlinnan – näin suunnittelija käyttää voittopottinsaKuka on Wilhelmina Af Fera? Koulukiusatun tytön matka palvotuksi pin-up-kaunottareksi: "Olen aina ollut vähän epävarma itsestäni"
Sauli KoskinenMuodin huipulleTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Koskinen
  • 18.8.10:32
    Janni Hussi

    Tässä ovat The Box Suomi -ohjelman kisaajat

  • 9.8.07:30
    Sergey Hilman

    Sergey Hilman linjaa: Tällaiseen tosi-tv-ohjelmaan hän ei enää osallistuisi

  • 24.3.09:10
    Christoffer Strandberg

    Tässä ovat Petolliset-kauden kisaajat

  • 19.08.202408:01
    Stadi vs. Lande

    Emma Kimiläinen, Aleksi Mäkelä, Sauli Koskinen…– tämä julkkiskavalkadi nähdään Stadi vs. Lande -ohjelman tulevalla kaudella

  • 13.06.202419:55
    Viiden jälkeen

    Tositelevisiotähti Sauli Koskinen viestittelee Adam Lambertin kanssa yhä muutamia kertoja kuukaudessa: "Tulee aina olemaan mulle rakas ihminen"