Helle on muuttumassa rajuilmaksi hetkenä minä hyvänsä Brysselin hiekanmakuisessa keskustassa. Puistossa istuvilla afrikkalaismiehillä ei ole kiire vielä minnekään, mutta pian katoksiin on syytä rynnätä.
Moni heistä on viettänyt pilvenpiirtäjien reunustamassa Maximilianin puistossa koko kesän, kahdesta kolmeen kuukautta, odottaen sopivaa hetkeä jatkaa eteenpäin.
Lääkärijärjestö Medecins du Monden mukaan Pohjoisen rautatieaseman ympäristössä majoittuu tällä hetkellä viitisensataa siirtolaista, joista monet ovat kotoisin Sudanista ja Eritreasta ja toivovat pääsevänsä kanaalin yli Britanniaan.
Osa maahanmuuttajista on saapunut Välimeren yli vastikään, mutta joukossa on myös Pohjois-Ranskassa sijainneesta Calais'n telttaleiristä lähteneitä.
Viidakoksi kutsutussa leirissä majoittui maahanmuuttokriisin vaikeimpina vuosina tuhansia ihmisiä. Leiri purettiin viime vuoden lopulla.
Vain yksi päämäärä
Siirtolaisten kerääntyminen Pohjoisen rautatieaseman läheisyyteen on nostanut pelkoja uuden Calais'n telttakylän syntymisestä.
Medecins du Monde on vaatinut järjestöjä ja viranomaisia toimimaan yhdessä ja perustamaan yhteisen tilan, jossa tarjottaisiin tulijoille ruokaa ja vaatteita, mutta ehkä tärkeimpänä tietoa.
– On kestämätöntä, että Brysselissä elää ihmisiä taivasalla, lääkärijärjestön tiedottaja Jonathan Hardenne sanoo.
Hänen mukaansa Brysselin kaduille päätyneistä monillakaan ei ole selkeää kuvaa siitä, miten ja mistä he voivat hakea turvapaikkaa. Juuri siksi moni päätyy odottamaan väliaikaisille leireille – aivan kuten Calais'n viidakossa.


