Sarjahukutusjutussa vankeuteen tuomittu mies oli keskiviikkona yhä tavoittamatta kymmenistä vihjeistä huolimatta. Poliisin mukaan vihjeet ovat tulleet pääosin Itä-Suomesta ja Pohjois-Karjalasta, mutta ilmoitetut havainnot eivät ole tuoreita.
-Vihjeet ovat olleet jopa viikon, puolitoista vanhoja, ja ne ovat olleet epämääräisiä. Tuoreille jäljille pitäisi päästä, ja kuumia vihjeitä kaivataan, sanoi ylikomisario Harri-Pekka Pohjolainen Itä-Suomen poliisista.
Viisikymppinen, kontiolahtelainen Pekka Seppänen ilmoitettiin tiistaina etsintäkuulutetuksi, kun poliisi ei tavoittanut häntä käräjätuomion jälkeen.
Pohjolainen kehotti vinkkaamaan mahdollisista havainnoista jatkossakin matalalla kynnyksellä.
-Ei kannata miettiä vihjeen painoarvoa ja merkitystä. Me seulomme ja katsomme ne sitten.
Seppänen tuomittiin 14,5 vuoden vankeuteen kahdesta taposta, kolmesta tapon yrityksestä sekä törkeästä kuolemantuottamuksesta. Lisäksi hän sai tuomion heitteillepanosta, pahoinpitelystä, parituksesta ja alkoholirikoksesta.
Mies hukutti oikeuden mukaan toisen tapetuista kesämökkinsä matalaan rantaveteen Polvijärvellä. Toisessa tapauksessa mies kuoli nopeasti veneen kaatumisen jälkeen Polvijärvellä.
"Ei voimassa olevaa passia"
Rikoskomisario Kimmo Wetterstrand katkoi keskiviikkona siipiä huhuilta, joiden mukaan Seppänen olisi paennut tuomiotaan ulkomaille.
