Äitiys pukee Sara Parikkaa. 26-vuotias näyttelijä ja bloggaaja halusi nuorena äidiksi ja on kiitollinen siitä, että löysi vierelleen kumppanin, joka toivoi samaa.
Sara Parikka, 26, tunnetaan parhaiten Peppi Puolakan roolista Salatuissa elämissä. Hän ehti näytellä sarjassa viiden vuoden ajan, ennen kuin jäi pidemmäksi aikaa äitiyslomalle. Sittemmin hänestä on tullut myös suosittu bloggaaja, joka kirjoittaa aivan tavallisesta lapsiperheen arjesta silottelematta ja kaunistelematta.
– Teen paljon blogin kautta hommia ja päivitän ahkerasti some-tilejäni. Blogini työllistää minut lähes täysin nykyään. On ollut vähän yllättävääkin, että blogistani on tullut niin iso juttu. Aloitin sen, kun jäin kotiin ensimmäisen lapseni kanssa. Silloin tuntui, että haluan jotakin omaa ja siitä se pikku hiljaa lähti kasvamaan, Parikka kertoo.
Sara ja hänen puolisonsa, Salatuissa elämissä Jiriä näyttelevä Mikko Parikka, 28, ovat kahden lapsen vanhempia. Parin esikoistytär Matilda syntyi keväällä 2014. Toinen lapsi Mimosa täytti joulukuussa vuoden. Sunnuntaina nelihenkinen perhe viettää ensimmäistä kertaa äitienpäivää vain oman perheen kesken.
– Tällä kertaa en tiedä, millainen päivä on tiedossa. Yleensä olemme suhanneet omien äitiemme luona äitienpäivänä, mutta tällä kertaa teemme sen jo lauantaina, joten sunnuntai on varmasti aika rauhallinen päivä perheen kesken. En ole kovin vaativaa tyyppiä. Minulle riittää pelkkä yhdessäolo, Parikka sanoo.
Perheen perustaminen molempien toive
Sara ja Mikko Parikka tapasivat toisensa Salattujen elämien kuvauksissa vuonna 2009. Ystävyys syveni nopeasti rakkaudeksi ja pari kihlautui syksyllä 2012. Häitä he juhlistivat keväällä 2014 ensimmäisen lapsen syntymän jälkeen.



