Yleisurheilun Timanttiliigan avaava Dohan kilpailu on tasokkaampi kuin koskaan. Perjantain kilpailuun osallistuu muiden muassa Tero Pitkämäki ja 16 Rion kisojen olympiavoittajaa.
Tunnelmaa kohottaa myös se, että isäntämaa Qatarilla on nykyisin useita huipputason yleisurheilijoita.
MAINOS
Kaikki Timanttiliigan osakilpailut
C Morella!Dohan osakilpailu perjantaina klo 19.00 alkaen!
Tilaa C More
Dohan kilpailun yksi kohokohta on miesten sadan metrin juoksu, jossa kartoitetaan kanadalaisen Andre De Grassen ja yhdysvaltalaisen Justin Gatlinin johdolla Usain Boltin viimeisen kilpailukauden haastajat.
De Grasse, 22, oli olympialaisissa 100 metrillä kolmas ja 200 metrillä toinen, kun Bolt juhli seitsemättä ja kahdeksatta olympiavoittoaan. Tänä vuonna hän on uhannut pilata jamaikalaistähden jäähyväiskiertueen.
Gatlin, 35, on ollut viime vuosina Boltin ykköshaastaja 100 metrillä ja hänellä on ollut tapana iskeä tilastoihin huippunoteeraus heti kauden avauksessaan. Dohan satasen kolmas tähti on matkan entinen ME-mies .