Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sanna Marin: Huoltovarmuuskeskuksen johtaja ei nauti enää luottamustani

1:17Sanna Marin IS:lle:"Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja ei nauti luottamustani"– lisäselvityksiä kasvomaskikohusta kaivataanMarinin mukaan huoltovarmuuskeskus on menetellyt väärin, koska sopimusosapuolten taustoja ei selvitetty tarpeeksi tarkasti.
Julkaistu 10.04.2020 13:13(Päivitetty 10.04.2020 14:33)
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

anukoooo

Pääministeri Sanna Marin kertoo, että huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja Tomi Lounema ei enää nauti hänen luottamustaan.

Marinin mukaan Huoltovarmuuskeskus on menetellyt väärin, koska sopimusosapuolten taustoja ei selvitetty tarpeeksi tarkasti. Marin kommentoi asiaa ensin Ilta-Sanomille.

– Huoltovarmuuskeskus toimii työ- ja elinkeinoministeriön alaisuudessa ja työministeri Tuula Haatainen arvioi toimitusjohtajan aseman pyytämänsä selvityksen perusteella. Pääministerin luottamusta toimitusjohtaja ei enää nauti, Marin sanoo IS:lle.

MTV Uutiset on saanut Marinilta sanasta sanaan saman lausunnon. Pääministerin esikunnasta kerrotaan MTV Uutisille, ettei pääministerillä ole asiaan lisättävää. 

Kohun keskiössä Tiina Jylhä ja liikemies Onni Sarmaste

Suomeen saapui tällä viikolla iso kasvosuojaintilaus Kiinasta. Suojaimet eivät täyttäneet sairaalakäytön vaatimuksia. 

Huoltovarmuuskeskus kertoi eilen illalla tiedotustilaisuudessa, että kauneusyrittäjä Tiina Jylhän ja liikemies Onni Sarmasteen kanssa tehdyt sopimukset olivat noin viiden miljoonan luokkaa. Huoltovarmuuskeskus myönsi, ettei kaikkien osapuolten taustoja ehditty tarkastaa kunnollisesti. 

Eilisessä tiedotustilaisuudessa kävi selväksi, että suojainten hankinnassa on täytynyt toimia nopeasti ja siinä on poikettu normaalista hankintamenettelystä.

Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtajan mukaan kauppoja on tehty tahojen kanssa, jotka normaalisti rajattaisiin hankintaprosessin ulkopuolelle. Yritysten taustoja ei ehditty tarkistaa.

Huoltovarmuuskeskuksen hallituksen puheenjohtaja kertoi MTV Uutiset Livessä tänään, että tapauksen taustalla on kiireestä ja paineesta johtunut inhimillinen virhe. 

Lisää aiheesta:

Huoltovarmuuskeskus kertoi suojamaskikohusta suorassa lähetyksessä – keskusrikospoliisi aloittaa tutkinnan, selvityksessä ei löydetty todisteita sisäpiirikaupoistaMinisteriö vastaanottaa selvityksen HVK:n kasvomaskisekoilustaMiljoonien eurojen hengityssuojainkauppaan riitti vain kahden ihmisen hyväksyntäHuoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja Tomi Lounema eroaa maskifiaskon takiaTyöministeri Haatainen vaatii lisäselvitystä Huoltovarmuuskeskukselta: "En ole tyytyväinen johdon antamaan tietoon"Suojavarustefiasko oli kiireestä johtunut inhimillinen virhe, sanoo huoltovarmuuskeskuksen hallitus – puheenjohtaja ei ota kantaa toimitusjohtajan eroamiseen: "Se on Valtioneuvoston asia"
KoronavirusSanna MarinMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla