Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sampo Terho MTV:n Uutisextrassa – Sinisten puheenjohtajan tiukat terveiset: "Ei missään nimessä lisää EU-maksuja"

Julkaistu 27.01.2018 17:05
Toimittajan kuva

Jussi Kärki

jussi.karki@mtv.fi

JussiKarki

Sinisen Tulevaisuuden puheenjohtajan Sampo Terhon mielestä Suomen EU-jäsenmaksuja ei saa nostaa. Sipilän hallituksella on edessään tiukkoja neuvotteluita, sillä Britannian EU-ero aiheuttaa arviolta 12-15 miljardin euron aukon EU-budjettiin.

– Ei missään nimessä, ei missään nimessä lisää maksuja. Kun EU pienenee, myös budjetti pienenee, Terho parahtaa MTV:n Uutisextrassa.

Kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo on sanonut, että Suomen EU-jäsenmaksun kasvattamista voidaan harkita, jos rahaa tarvitaan hyödylliseen uuteen yhteistyöhön. Terho ei näistä hallituskumppanin avauksista ilahdu, mutta suhtautuu asiaan rauhallisesti.

– Se kertoo enemmän kokoomuksen linjasta kuin hallituksen linjasta. Myös Sinisten linja on tiukka, että Brysselin kautta ei enempää jaeta rahoja, vaan meidän pitää kansallisesti huolehtia meille elintärkeistä asioista, Sinisen tulevaisuuden puheenjohtaja sanoo.

Eurooppa-ministerinä Terho seuraa huolella Saksan hallitusneuvotteluita, joissa Saksan tiukka linja voi löystyä ja lähentyä Ranskan ajatuksia yhteisvastuun lisäämisestä.

Sipilän hallitus käy lähiaikoina läpi omaa EU-politiikkaansa, miten Saksan mahdollisiin muutoksiin pitäisi reagoida.

Terho vakuuttaa, että Suomen tiukka EU-linja ei muutu.

– Pidämme huolta kansallisesta edusta, vastustamme liittovaltiota, emmekä rakenna yhteisvastuumekanismeja, joissa suomalainen veronmaksaja joutuisi kustantamaan toisten ottamat riskit, hän sanoo.

Blogikirjoitusten sarjassaan Terho nostaa esiin kotimaan poliittisen kulttuurin ongelmia. Sinisten johtajan mielestä myös opposition puheita ja vaatimuksia pitäisi läpivalaista tarkasti kuten hallituksenkin tekemisiä.

Terho pitää outona, että hallituksessa puolueet kannattavat leikkauksia, mutta joutuessaan oppositioon alkavat niitä vastustaa. Hän kaipaa poliitikoilta jämäkkää päätöksentekoa.

– Suomi valtiona on viime vuosikymmeninä luovuttanut paljon valtaa EU:lle ja eurojärjestelmälle. Perustuslaki rajoittaa toimintaa ja työmarkkinajärjestöt päättävät monista tärkeistä asioista. Kansanvallan toteutumisen kannalta on hankalaa, että hallitus päättää itse asiassa aika vähistä asioista, vaikka se olisi kansalaisten valitsema enemmistöhallitus, Terho sanoo.

Sampo Terho MTV:n Uutisextrassa lauantaina 27.1. kello 19.10

Lisää aiheesta:

Myöntyykö Suomi muille EU-maille varoja vievään sosiaalirahastoon? Hallitus ei tyrmännyt, vaan esitti kriittisen kannan: "Se kuulostaa siltä, että Suomi hyväksyy sen kohta""Ministeri, teidän vastauksenne on kuin Paavo Väyrysen vastaus" – Suomen epäselvät EU-linjaukset herättivät kysymyksiä oppositiossaMiksi kokoomus käänsi kelkkansa EU:n elpymispaketin kanssa? Näin vastaa Elina Valtonen: "Tilanne on muuttunut"Kokoomus vaatii kaikkien puolueiden neuvotteluita EU:n elpymispaketista: "Tämä ei ole vielä valmis hyväksyttäväksi"Suomi lämpenee varovasti EU:n yhteiselle talletussuojalle – riskejä ensin karsittavaSoini: Perussuomalaiset kertoo kantansa Suomen EU-kansanäänestykseen aikaisintaan 2018
MTV UutisextraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 1.11.11:29
    Taksit

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 31.10.17:57
    Jäänmurtajat

    Ministeri Ranne MTV:lle: Suomi tilaa kolmesta viiteen uutta jäänmurtajaa – nimesi ensimmäisen

  • 25.10.09:00
    Politiikka

    Antti Kaikkonen arvostelee hallitusta etätyöläisten verotuksen kiristämisestä: "Kyllä vähän ihmettelen"

  • 24.10.20:00
    Antti Kaikkonen

    Mitä mieltä "Kanki" Kaikkonen on kansanedustajien tosi-tv-osallistumisista ja lempinimestään?

  • 24.10.18:24
    Antti Kaikkonen

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua