Sami Pajarin nousujohteisesti sujunut Sardinian MM-ralli meni pilalle päätöspäivänä.
Sami Pajari ajoi Sardinian MM-rallissa kaksi ehjää päivää ollen parhaimmillaan kisassa kolmantena. Ennen sunnuntain neljää erikoiskoetta lahtelainen oli rallissa tukevasti viidennellä sijalla.
Mutta sunnuntaista tuli varsinaista selviytymistaistelua. Aamun ensimmäisellä erikoiskokeella Pajari spinnasi ja tilanteessa auton vasen takakulma otti osumaa.
Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala oli luonnollisesti pettynyt suojattinsa puolesta.
– Se oli harmillinen tilanne. Vähän meni linja leveäksi oikealle taittaneessa mutkassa ja pyörä osui johonkin. Tukivarsi vääntyi, mutta hyvin pojat saivat auton korjattua siirtymällä ja raahauduttua huoltoon.
– Totta kai sijoitus putosi ja ajofiilis katoaa. Ymmärrettävästi Sami oli todella pettynyt, Latvala sanoi.
Kuljettaja itse ei osannut antaa suoraa selitystä sille, miksi takapyörä kolahti.
– Valuttiin leveäksi ja meillä meni osumasta yksi pultti vähän kieroon. Sitä fiksattiin siirtymällä ja sen jälkeen pidettiin huolta, ettei tilanne päässyt pahenemaan. Sen takia ajoimme viimeiset erikoiskokeet varmistellen.
Vaikka kisa saikin sunnuntaina mollivoittoisen lopun, Pajari oli kokonaisuuteen tyytyväinen.
– Totta kai se lisää itseluottamusta, että pystyin ajamaan kärjen vauhdissa. Etenkin perjantai ja lauantai olivat hyviä päiviä, vaikka lauantaina tulikin rengasrikko, mikä vähän hidasti vauhtia.
– Ajaminen ei kuitenkaan ollut sellaista, että meillä olisi ollut joka mutkassa joku tilanne. Hyvät ajat eivät tulleet puristamalla. Siihen täytyy olla tyytyväinen.
"Sekin on vaikea paikka"
MTV:n ralliasiantuntija Janne Ferm muistutti, että kun pallo lähtee pyörimään, sen pysäyttäminen on vaikeaa.
– Sami ajoi koko viikonlopun kiireetöntä rallia. Pitää ymmärtää sekin ja se on vaikea paikka.
– Sitten virheitä sattuu, kun ajetaan liian varmasti. Auto ei toimikaan tietyllä tavalla ja hankaluuksia tulee sitä kautta.