Suomi koki kirvelevän tappion jääkiekon MM-kisoissa keskiviikkona, kun Ruotsi oli parempi voittomaalikilpailun jälkeen. C Moren asiantuntija Sami Kapanen näki tapahtumissa tappiosta huolimatta myös hyvää Leijonien kannalta. Kapanen antoi suoran arvion joukkueen yrityksistä voittomaalikilpailussa.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Kapanen näki Ruotsin saaneen sotkettua Suomen peliä kovalla paineella.
– Suomi oli kakkoserässä tosi hyvä. Kiekollisessa pelissä paineen alla ne tietyt haasteet ja hetket olivat, että Ruotsi sitä peliä ittelleen käänsi. Tietyllä tavalla tuntui, että se turhautti Suomen valmennusta. Kiekollinen peli oli välillä vähän huolimatonta. Niinä hetkinä näki kehon kielestä, että se ei tyydyttänyt.

