Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksassa on äärimmäisen vähän koronaan menehtyneitä verrattuna muihin isoihin Euroopan maihin – MTV Uutisten kirjeenvaihtaja avaa syitä vähäisiin kuolemiin

8:48Katsaus koko Euroopan koronatilanteeseen –"Eurooppa saattaa palautua koronasta Yhdysvaltoja ja Kiinaa hitaammin"
Julkaistu 24.03.2020 19:16
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Saksassa on todettu tähän mennessä noin 30 000 koronavirustartuntaa, mutta kuolleita on vain 130. Esimerkiksi Espanjassa tartuntoja on vastaavasti noin 35 000 ja kuolleita 2300.

MTV Uutisten Euroopan kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola kertoo Viiden jälkeen -ohjelmassa, että Saksassa yhden selittävän tekijän vähäisiin kuolemiin arvioidaan olevan se, että suuri osa tartunnan saaneista tulee talven lasketteluvierailijoista Italiasta ja Itävallasta.

Totta on kuitenkin myös se, että Saksassa on ohjattu tartunnan saaneet ripeästi karanteeniin ja hoitoon sekä maalla on tällä hetkellä erittäin isot valmiudet testien tekemiseen.

– Saksalla on valmius jopa 160 000 testiin viikossa. Se on enemmän kuin Euroopan maissa on tähän mennessä yhteensä testattu, Piuhola kertoo.

Keski-Euroopassa myös on esitetty epäilyksiä siitä, että olisiko virus voinut saapua Pohjois-Italian Lombardian alueelle jo marraskuussa ja, että virus olisi noteerattu alueella tällöin vain tavallisena flunssana.

– Tämä perustuu muun muassa siihen, että kiinalaisturistit suosivat tuota Pohjois-Italiaa. Samoin Pohjois-Italialla on tiiviit bisnesyhteydet Kiinaan.

Nouseeko Eurooppa viimeisenä?

Viiden jälkeen -ohjelmassa keskusteltiin myös siitä, missä päin maailmaa nousua pandemiasta voidaan odottaa ensimmäisenä.

Ohjelmassa vieraana piipahtanut Nordic West Officen toimitusjohtaja Risto E.J. Penttilä povaa Euroopalle kaiken kaikkiaan hidasta nousua epidemiasta.

– Jos se voittaa, jolla on parhaat terveydenhoitojärjestelmät, niin Eurooppa on ykkönen. Jos se voittaa, joka tulee nopeiten ulos kriisistä, silloin kiinalainen komentotalous on tehokas ja amerikkalainen kapitalismi uudelleensynnyttämään kasvua. Silloin voi käydä tässä kilpailussa niin, että Eurooppa on hitain.

Katsauksen koko Euroopan koronatilanteeseen pääset katsomaan yläpuolelta löytyvältä videolta.

Lisää aiheesta:

Miten Kiinassa ei ole ollut tietoakaan koronan toisesta aallosta? Suomalaisprofessori kertoo, kuinka kovilla keinoilla tauti on pidetty kurissaFinancial Times hehkuttaa Suomen "talvisodan hengessä" tehtyä koronastrategiaa – myös Helsinki-Vantaan koronakoirat ovat saaneet kiitosta maailmallaTältä näyttää maailman koronatilanne nyt – Intiassa todettiin eniten tartuntoja päivässä koko pandemian aikanaSaksassa koronavirustilanne on juuri nyt hallinnassa – MTV:n kirjeenvaihtaja: "Lonkkia pystytään taas leikkaamaan"Naisjohtajuus on ollut valttia koronakriisissä: Näillä tavoilla pandemian hallinta on onnistunut naisten johtamissa maissaToimittajan kommentti: Kohtaaminen Ivalossa hämmensi – tietoa janotaan, mutta meneekö koronavirusuutisointi överiksi?
KoronavirusViiden jälkeenSaksaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella