Kyberturvallisuuskeskus varoittaa jälleen huijausviesteistä.
Traficomin Kyberturvallisuuskeskus varoittaa viikkokatsauksessaan lastensuojelun nimissä liikkuvista huijausviesteistä.
Huijausviestissä väitetään, että vastaanottajalle on varattu aika lastensuojeluselvitykseen.
Todellisuudessa huijarit pyrkivät pankkikalastelun avulla saamaan rahaa. Viestin linkkiä ei pidä klikata.
Tältä huijausviesti näyttää.Kyberturvallisuuskeskus
Kyberturvallisuuskeskus varoitti jo kesällä 2025 lastensuojelun nimissä leviävistä huijausviesteistä. Tuolloin viesteissä väitettiin, että lastensuojelusta on tullut vastaanottajalle viesti, johon voi vastata "turvapostin" kautta.
Ota välittömästi yhteys pankkiisi, jos olet tehnyt huijauksen perusteella maksun, rikollinen on päässyt verkkopankkiisi tai saanut maksukorttitietosi käsiinsä, Kyberturvallisuuskeskus neuvoo.
Lue myös: Huijarit ottavat kaiken irti verosesongista: "He tietävät, että moni asioi juuri nyt OmaVerossa"
Katso myös: Huijausyritykset yleistyvät – miten niitä voi torjua?
9:45Huomenta Suomen vieraina Finanssiala ry:n johtaja Niko Saxholm ja Digi- ja väestötietoviraston johtava erityisasiantuntija Kimmo Rousku.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!
Lähde: Kyberturvallisuuskeskus
